Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Porozumienie klimatyczne będzie korzystne dla Polski

Porozumienie klimatyczne będzie korzystne dla Polski

W dniu 16 września br. w Watykanie, na zaproszenie papieża Franciszka, odbyło się spotkanie ministrów środowiska i klimatu Unii Europejskiej. Jego tematem była ochrona środowiska, a także potrzeba przeciwdziałania zmianom klimatu. Nasz kraj reprezentował minister środowiska Maciej Grabowski oraz sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej Marcin Korolec.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Audiencja odnosiła się do publikacji ostatniej encykliki papieża „Laudato Si”, prac nad Celami Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals – SDGs) i zbliżającego się szczytu klimatycznego COP21. Papież ponownie wezwał ministrów środowiska Unii Europejskiej do jeszcze bardziej wytężonej pracy w celu realizacji strategii zwalczania degradacji środowiska i ubóstwa, gdyż, jak podkreślił, obie te kwestie są ze sobą ściśle powiązane.

Podczas audiencji papież Franciszek zwrócił uwagę na trzy zasady: solidarności, sprawiedliwości i uczestnictwa. Podkreślił, że najbardziej narażone na degradację środowiska są państwa ubogie. Z tego względu, ze często powodowana jest przez państwa bogate, niezbędna jest solidarność międzynarodowa, oznaczająca na przykład rozwój i transfer odpowiednich technologii ekologicznych do krajów uboższych. Wspomniał również o „długu ekologicznym”, który wynika z braku równowagi handlowej i nieproporcjonalnego wykorzystywania przez niektóre kraje zasobów naturalnych. Zdaniem papieża, to właśnie państwa bogatsze powinny dawać przykład, promując programy na rzecz zrównoważonego rozwoju czy też wprowadzając cyrkulacyjny model gospodarczy, a przede wszystkim zachęcając do nowego stylu postępowania i życia.

W odniesieniu do zasady uczestnictwa, papież wskazał na potrzebę zapewnienia wszystkim ludziom udziału w decyzjach dotyczących wykorzystania możliwości, jakie daje nauka i technika. Nawiązał również do zbliżającego się szczytu COP21 w Paryżu, podczas którego ma zostać zawarta nowa globalna umowa klimatyczna. Franciszek zachęcał ministrów do intensyfikacji pracy, aby w Paryżu udało się osiągnąć pożądany wynik.

W końcowej części spotkania uczestnicy mieli okazję do krótkiej rozmowy z papieżem. Podsumowując spotkanie, minister Grabowski potwierdził, że polski rząd jest za przyjęciem w Paryżu nowej, dobrej i powszechnej umowy klimatycznej. Według niego taka umowa będzie korzystna dla zmian klimatu i zapewni Polsce warunki do zrównoważonego rozwoju.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.