Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Powstaje pierwsza na świecie wyspa energetyczna. “To kamień milowy dla niezależności energetycznej Europy” 

Powstaje pierwsza na świecie wyspa energetyczna. “To kamień milowy dla niezależności energetycznej Europy” 

Wyspa Księżniczki Elżbiety to pierwszy na świecie projekt, który będzie odpowiadał za przesył energii elektrycznej z morskich farm wiatrowych na ląd. Położona na Morzu Północnym konstrukcja będzie miała powierzchnię 6 ha. Jej głównym zadaniem jest wsparcie transformacji energetycznej Belgii i umożliwienie jej handlu energią z OZE. 

Reklama

Pierwszy takie projekt 

Komisja Europejska zatwierdziła belgijski program o wartości 682 mln EUR na wsparcie budowy i eksploatacji morskiej farmy wiatrowej na Morzu Północnym, a Europejski Bank Inwestycyjny przekazał znaczne środki na budowę projektu. Princess Elisabeth Island (Wyspa Księżniczki Elżbiety) ma przyspieszyć transformację energetyczną Belgii. Jej zadaniem będzie przekazywanie wolumenu wiatrowego z farm wiatrowych na Morzu Północnym do elektrowni położonych na lądzie. 

To pierwsza na świecie sztucznie utworzona wyspa energetyczna, na której znajdzie się infrastruktura wysokiego napięcia i prądu przemiennego. Nowoczesna konstrukcja połączy kable eksportowe farm wiatrowych z obszaru Princess Elisabeth Zone i posłuży jako węzeł przesyłowy. Znajdzie się na niej również lądowisko dla helikopterów.

– Wysoko cenimy wsparcie Europejskiego Banku Inwestycyjnego, które potwierdza nasze europejskie ambicje i stanowi kolejny kamień milowy w naszej strategii dywersyfikacji finansowania. Nasza sprawdzona wiedza specjalistyczna i pionierskie prace nad stworzeniem sztucznej wyspy energetycznej wzmacniają innowacyjność i konkurencyjność Europy w globalnej transformacji energetycznej. Ta pożyczka zapewni nam stabilne, długoterminowe finansowanie na korzystnych warunkach – z korzyścią dla belgijskich konsumentów – powiedziała Catherine Vandenborre, tymczasowa dyrektor generalna Grupy Elia.

Belgia stawia na OZE 

Realizacja projektu jest przewidziana na lata 2024-2027. Wyspa będzie znajdowała się ok. 45 km od lądu, w tzw. Princess Elisabeth Zone, czyli strefie wiatrowych farm morskich. Głównym zadaniem projektu jest włączenie dodatkowej mocy z farm wiatrowych do sieci elektroenergetycznej. Według szacunków, możliwe jest pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną dla nawet 30 mln odbiorców. 

– Projekt na Wyspie Księżniczki Elżbiety jest kamieniem węgielnym zwiększania bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Belgii i Europy. Inicjatywa ta nie tylko wzmacnia infrastrukturę energetyczną Belgii, ale także wspiera istotne połączenia międzysystemowe z krajami sąsiadującymi, promując w ten sposób współpracę regionalną. Inwestując w ten projekt, EBI i Elia pogłębiają europejski rynek energii i torują drogę do zrównoważonej, bezpieczniejszej i bardziej odpornej przyszłości energetycznej dla wszystkich obywateli Europy – powiedział Robert de Groot, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Zgodnie z zapowiedziami, projekt ma “uwzględniać naturę”. Architekci współpracowali z ekspertami i naukowcami zajmującymi się ochroną przyrody, aby mieć pewność, że wyspa będzie miała pozytywny wpływ na bioróżnorodność. 

Zobacz też: Innowacyjne turbiny wiatrowe – mają obniżyć rachunki za prąd nawet o 50%

Źródła: offshorewind.biz, jandenul.com

Fot. Canva 

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.