Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Program Prosument wpływa na rynek pomp ciepła

jak wygląda pompa ciepła

Program Prosument wpływa na rynek pomp ciepła

Jak informuje PORT PC, w ostatnich latach w naszym kraju obserwowane jest rosnące wykorzystanie energii odnawialnych, w tym pomp ciepła, które coraz częściej wybierane są przez świadomych swoich potrzeb konsumentów. Jest to zjawisko niezwykle pozytywne, szczególnie ze względu na to, że w Polsce nadal odnotowywany jest wysoki poziom wykorzystania węgla do pozyskania energii elektrycznej oraz ciepła.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Efektem poszukiwań nowych systemów ogrzewania jest ciągle rosnące zainteresowanie pompami ciepła. Podczas gdy cześć krajów europejskich zmaga się ze stagnacją na rynku pomp ciepła, w Polsce odnotowujemy wzrost. PORT PC podaje, że w roku 2010 sprzedano tylko 8130 pomp ciepła, w roku 2013 było to już ponad 15000, a w 2014 r. polski rynek zanotował wzrost o 7 proc. Istotnie wzrósł również rynek powietrznych pomp ciepła do przygotowywania c.w.u. W latach 2010-2013 ten rynek zwiększył się czterokrotnie.

Prawie dwie trzecie zainstalowanych w Polsce pomp do ogrzewania zasilane jest przez ciepło Ziemi, podczas gdy pompy ciepła wykorzystujące wodę gruntową mają marginalne znaczenie. Wysoki wzrost odnotowują natomiast pompy typu powietrze/woda.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w lipcu br. wprowadził zmiany w założeniach programu PROSUMENT, dzięki którym możliwe jest uzyskanie dofinansowania na instalacje produkujące ciepło z odnawialnych źródeł energii (w tym pompy ciepła), a nie jak dotychczas tylko instalacje OZE produkujące energię elektryczną lub ciepło w skojarzeniu z produkcją energii elektrycznej.

Zdaniem prezesa PORT PC, Pawła Lachmana, już w 2015 r. może nastąpić przełom związany ze znacznym zainteresowaniem Polaków pompami ciepła. – Choć w porównaniu z rynkami zachodnimi Polska pozostaje jeszcze we wczesnej fazie rozwoju, to perspektywy są szalenie obiecujące. Na podstawie analiz dotyczącej sprzedaży za pierwsza połowę roku 2015 możemy spodziewać się wzrostu rynku o ponad 10 – 15 proc. w stosunku do 2014 r. Polacy dostrzegają coraz więcej korzyści wynikających z takich inwestycji – mówi Paweł Lachman, który już 22 września br. otworzy IV Kongres Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła odbywający się w ramach targów RENEXPO® Poland.

W związku z intensywnym rozwojem oraz dalszym potencjałem rynku pomp ciepła w Niemczech stowarzyszenie PORT PC nawiązało współpracę z Federalnym Stowarzyszeniem Pomp Ciepła z Niemiec i Wärmepumpe Austria, w celu wymiany ekspertyzy i doświadczeń poza granicami kraju.

Tematyka dotycząca rozwoju i perspektyw branży pomp ciepła w Polsce poruszana będzie podczas 5-tych Międzynarodowych Targów RENEXPO® Poland, które odbędą się 22-24 września br. w Centrum Expo XXI w Warszawie. Wszelkie informacje o tym wydarzeniu dostępne są na stronie www.renexpo-warsaw.com.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.