Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Prosument lokatorski. Wiemy, jak będzie rozliczana energia z mikroinstalacji w budynkach wielorodzinnych

Prosument lokatorski. Wiemy, jak będzie rozliczana energia z mikroinstalacji w budynkach wielorodzinnych

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w ustawie o odnawialnych źródłach energii, a wraz z nim przepisy, które określają, jak będzie rozliczany prosument lokatorski. Czy to zachęci wspólnoty mieszkaniowe do inwestycji w fotowoltaikę? 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Jak będzie rozliczany prosument lokatorski?

W ostatnich dniach kwietnia Rada Ministrów skierowała do Sejmu zatwierdzony projekt zmian w ustawie o odnawialnych źródłach energii. Dołączono do niej przepisy mogące zainteresować wspólnoty mieszkaniowe, które produkują lub planują produkować energię na użytek mieszkańców, dzięki mikroinstalacji fotowoltaicznej. Mają one wejść w życie na przełomie lata i jesieni tego roku.

Dotychczasowi prosumenci indywidualni, których instalacje przyłączone są do części wspólnej budynku będą mogli składać wnioski o otrzymanie statusu prosumenta lokatorskiego. W konsekwencji całość wynagrodzenia za sprzedaną energię będzie wypłacana bezpośrednio na wskazane przez nich konto.

Dzięki instytucji prosumenta lokatorskiego budowa mikroinstalacji OZE w blokach stanie się znacznie bardziej opłacalna. Mieszkańcy budynków wielorodzinnych zyskają więcej korzyści z wytwarzania własnej, zielonej energii, co jest szczególnie istotne w okresie wysokich cen energii elektrycznej oraz inflacjikomentuje minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Nadwyżki energii, które nie zostały wykorzystane przez prosumenta lokatorskiego, będą przeliczane przez sprzedawcę – do 1 lipca 2024 br. zgodnie z miesięczną ceną rynkową, a od 1 lipca zgodnie z ceną godzinową (zgodnie ze zmianami w systemie net-billingu). Następnie wskazana kwota będzie wypłacana w całości na konto prosumenta. 

Jednakże, wypłacone środki będą musiały zostać przeznaczone na konkretne cele:

  • rozliczenie zobowiązań prosumenta z tytułu zakupu energii elektryczne; 
  • obniżenie opłat (np. na fundusz remontowy, energia elektryczna, ciepło, gaz, administracja, sprzątanie) związanych z lokalami mieszkalnymi w budynku, na którym jest umiejscowiona instalacja OZE;
  • obniżenie opłat związanych z lokalami mieszkalnymi w innych budynkach o przeważającej funkcji mieszkalnej, których części wspólne są zarządzane przez tego prosumenta.

Jak zostać prosumentem lokatorskim?

Jak podaje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, prosumentem lokatorskim może zostać każdy, kto dołączył mikroinstalacje do budynku wielorodzinnego. Nieistotne jest zarówno moment przyłączenia instalacji, jak i jej umiejscowienie. Mikroinstalacje będą mogły znajdować na dachu, balkonie, a także elewacji. Niemniej jednak, trzeba będzie spełnić inne warunki. 

Istotne jest, aby moc mikroinstalacji nie przekraczała mocy przyłączeniowej całego budynku, czyli części wspólnych i poszczególnych lokali. Ważne jest również, aby budynek, w którym zainstalowano odpowiednie urządzenie miał przeważającą funkcję mieszkalną. 

Przede wszystkim, status prosumenta lokatorskiego będzie można dostać po złożeniu odpowiedniego wniosku do swojego sprzedawcy energii. Następnie sprzedawca będzie miał dwa miesiące na zmianę formy rozliczeń. W tym czasie nadwyżki energii będą rozliczane na standardowych zasadach dla prosumentów indywidualnych. 

OZE w budynkach wielorodzinnych otrzymało już 61 mln wsparcia

Chociaż nowe przepisy wejdą w życie najprawdopodobniej pod koniec nadchodzącego lata, osoby wytwarzające energię na potrzebę budynków wielorodzinnych już teraz mogą skorzystać z puli dofinansowań aż do 50% kwoty inwestycji. 

O dopłaty do fotowoltaiki mogą ubiegać spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, a także samorządy mające w zasobach budynki wielorodzinne. W zakresie dofinansowań znajdują się grant termomodernizacyny oraz grant OZE na nowe budynki społeczne. 

Nabór wniosków rozpoczął się w lutym br. Do 20 kwietnia złożono już 913 wniosków na kwotę 61 mln zł. W budynkach objętych wnioskami znajduje się 59,7 tys. mieszkań. 

Źródła: gov.pl, PAP MediaRoom

Fot. główna: Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.