Pułapka na mgłę sposobem na marokańską suszę

W Maroku dosyć powszechnie występuje niedobór wody pitnej, spowodowany suchym klimatem, szczególnie uciążliwym dla miejscowej ludności. Bywa tak, że Marokańczycy zmuszeni są chodzić do najbliższego źródła nawet kilka kilometrów. To codzienność dla wielu z nich. Niewiele jest sposobów, które mógłby ich przed tym uchronić.

Długie, pięciokilometrowe marsze po wodę były codziennością dla wielu kobiet i mężczyzn z miejscowości południowo-zachodniego Maroka – do czasu, gdy zdecydowano się wykorzystać poranną mgłę.

Aissa Derhem to lokalny biznesmen, który w latach młodości studiował w Kanadzie. Nawet będąc tak daleko od swojej ojczyzny, ciągle zastanawiał się, jak pomóc swojej rodzinie i przyjaciołom. Natknął się wtedy na pewien projekt, który został zrealizowany w Chile, w jednej z wiosek na pustyni Atacama. Do uzyskiwania wody wykorzystywano mgłę skraplającą się na specjalnie zamontowanej siatce. Dzięki pomocy organizacji pozarządowej Dar Si Hmad to samo udało się zrealizować w regionie, z którego pochodzi. Zbudowano system specjalnych siatek o powierzchni blisko dziewięciuset metrów kwadratowych, co można przyrównać do 4,5 kortu tenisowego. Woda jest pozyskiwana w ten sposób już od trzech lat, jednakże to nietuzinkowe rozwiązanie wymagało wcześniej wielu testów.

Siatki te są zawieszone w powietrzu. Gdy wiatr przepycha przez nie mgłę, kropelki, o wielkości od jednej do czterdziestu milionowych części milimetra, osadzają się na niej. Kropelki mgły zbierają się i łączą aż do momentu, gdy powstanie z nich woda. Na samym dole umieszczone są specjalne pojemniki, gdzie spływa uzyskana w ten sposób woda, z której następnie korzysta miejscowa ludność. Instalacja została zamontowana na wysokości 1225 m n.p.m i codziennie zapewnia około sześciu tysięcy litrów wody pitnej. Zanim jednak woda trafi do spożycia, jest filtrowana pod kątem zanieczyszczeń. Dopiero po tym procesie trafia do rurociągu, który transportuje ją na odległość ośmiu kilometrów do docelowych wiosek. Instalacja wykorzystująca mgłę cieszy się sporym zainteresowaniem i w najbliższych kilkunastu miesiącach trafi do następnych spragnionych wody marokańskich miejscowości.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

W Osieku powstanie farma fotowoltaiczna na potrzeby Grupy Azoty Siarkopol. Kilkanaście tysięcy paneli wyprodukuje rocznie niemal 5 GWh energii

Grupa Azoty Siarkopol wybuduje w Osieku (woj. świętokrzyskie) gigantyczną farmę fotowoltaiczną na własne potrzeby. To pierwsza w Polsce inwestycja firmy we własną elektrownię. Farma powstanie na niezagospodarowanych terenach powstałych po wydobyciu siarki.

Ekwadorscy Indianie ochronili las Amazonii!

Pozytywne wieści napłynęły w tym tygodniu z Ekwadoru: plemię Waorani wygrało spór z rządem, który chciał przeznaczyć las Amazonii pod wydobycie ropy naftowej. To wzorcowy przykład na to, że nawet mała lokalna społeczność może sprzeciwić się niszczeniu środowiska naturalnego.