Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rada Ministrów przyjęła ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Co ona wniesie?

Rada Ministrów przyjęła ustawę o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. Co ona wniesie?

Rząd przyjął projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do dyrektywy UE, promującej stosowanie energii ze źródeł odnawialnych w transporcie. Nowe przepisy mają umożliwić rozwój paliw alternatywnych, na przykład biometanu.

Reklama

Dlaczego ustawa zostanie wprowadzona?

Sektor transportu jest odpowiedzialny za zużycie jednej trzeciej energii końcowej w Unii Europejskiej, z czego znaczna część pochodzi z ropy naftowej. Zdaniem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, niezbędne jest wprowadzenie narzędzi służących szerszemu wykorzystaniu biopaliw, biokomponentów zaawansowanych oraz energii elektrycznej w transporcie. Pozwoli to ograniczyć negatywny wpływ sektora paliw i transportu na środowisko, co przełoży się na poprawę jakości powietrza i ludzkiego zdrowia.

Zobacz też: Rada Ministrów przyjęła dwa projekty ustaw Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Co zmieni ustawa?

Ustawa o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach oraz niektórych innych ustaw określa poziomy Narodowego Celu Wskaźnikowego (NCW) na kolejne lata. Samo NCW to minimalny udział biokomponentów i innych paliw odnawialnych zużytych we wszystkich rodzajach transportu, w ogólnej ilości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych zużywanych w ciągu roku w transporcie drogowym i kolejowym.

Minimalny udział energii pochodzącej z OZE (NCW) w transporcie ma wynieść:

– w 2025 roku – 9,2%,

– w latach od 2026 do 2029 – 10%,

– w 2030 roku – 14,9%.

Realizacja celu OZE może zostać osiągnięta przede wszystkim przy wykorzystaniu:

– biokomponentów pochodzących z surowców spożywczych lub pastewnych,

– biokomponentów zaawansowanych wytworzonych z surowców odpadowych lub pozostałości,

– odnawialnej energii elektrycznej.

Ponadto, ustawa uzupełnia katalog paliw, którymi można realizować NCW, o ciekłe i gazowe paliwa węglowe i gazowe paliwa węglowe pochodzące z recyklingu lub odnawialną energię elektryczną, jak również o paliwa lotnicze i żeglugowe oraz biometan. 

Ustawa ma zacząć obowiązywać od 1 kwietnia 2025 roku, a zmiany zawarte w części dotyczącej realizacji NCW – od 1 stycznia 2026 r.

Czytaj też: Adaptacja miast do zmian klimatu. Rząd przyjął ustawę przedłożoną przez MKIŚ

Źródło: gov.pl

Fot.: Canva (Kesu01/Getty Images Pro, Boy Wirat/Getty Images)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.