Amerykańska firma opracowała przezroczyste panele fotowoltaiczne, które dzięki technologii OPV mogą być integrowane z szybami w oknach. To przełomowe rozwiązanie może oznaczać rewolucję dla branży OZE, która ma szansę połączyć siły z producentami stolarki okiennej.
Kamień milowy dla branży OZE
Amerykańska firma Next Energy Technologies jako pierwsza opracowała przezroczyste panele fotowoltaiczne, które można zintegrować z tradycyjnymi oknami. Konstrukcja ma kilka warstw, z których jedna odpowiada za produkcję energii ze słońca przy wykorzystaniu półprzewodników. Technologia ta została stworzona na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Barbara, który za swoje odkrycie został nagrodzony Nagrodą Nobla.
Pierwszy projekt powstał w 2024 roku. Firma zaprezentowała wówczas okna o wymiarach 68 cm × 89 cm, które miały pokrywać około 20 do 25 % zapotrzebowania energetycznego budynku. Nowe okna są jeszcze większe – mają 101,6 cm na 152,4 cm i są powlekane techniką slot-die, która pozwala nanosić warstwę OPV bezpośrednio na szko.
– Ten kamień milowy to dowód na to, że nasza technologia działa, skaluje się i może być szybko wdrożona. To buduje zaufanie do naszej ścieżki rozwoju i umożliwia rozpoczęcie produkcji okien w formacie 60 x 120 cali – mówi Daniel Emmett, współzałożyciel i dyrektor generalny Next Energy.
Tanie i ekologiczne rozwiązanie
Przy budowie paneli wykorzystano technologię Organic PV – OPV, która pozwala na wychwycenie światła w zakresie ultrafioletowym i podczerwonym, przy jednoczesnym przepuszczeniu światła widzialnego. To ogromna zaleta, która pozwala na stosowania tego rozwiązania w oknach domów i biurowców, bez konieczności przeznaczania dodatkowej przestrzeni na panele fotowoltaiczne. Ogniwa PV – OPV charakteryzują się również ponadprzeciętną wydajnością, nawet w sytuacji, gdy nasłonecznienie jest niskie, a kąt padania światła niekorzystny.
– Połączenie najwyższej jakości estetyki, generowania energii i integracji z łańcuchem dostaw szkła to przełom w projektowaniu budynków zrównoważonych energetycznie – zapowiada Andy Cohen, współprzewodniczący firmy architektonicznej Gensler, tak skomentował osiągnięcie firmy Next Energy.
Według szacunków International Renewable Energy Agency (IRENA), wdrożenie ogniw fotowoltaicznych w szybach mogłoby pozwolić na zwiększenie produkcji energii odnawialnej za słońca nawet o 30% do 2035 roku. Dzięki technologii produkcji matryc opracowanej przez Next Energy wdrożenie tego rozwiązania na większą skalę staje się realne. Firma zapewnia, że dzięki stworzonej przez nich powłoce szczelinowej możliwe jest “udzielanie licencji producentom, którzy już produkują okna”, co pozwoliłoby ominąć koszty uruchomienia osobnej linii produkcyjnej.
Zobacz też: Chińskie panele fotowoltaiczne. Jak wpływają na rynek OZE?
Źródła: Next Energy Technologies, portaltechnologiczny.pl
Fot. Canva
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.