Ekologia uważana jest dzisiaj za modę. Większość ludzi goni za trendami, dlaczego więc nie żyć eko, stawiając ekologiczne domy, wybierając jedzenie z naturalnych, ekologicznych upraw czy chociażby – kupując żarówki energooszczędne. Dzięki temu wpływamy na ilość dwutlenku węgla emitowaną do atmosfery, która powoduje ocieplenie naszej planety.
Co charakteryzuje żarówki energooszczędne?
Żarówki energooszczędne to żarówki zużywające znacznie mniej prądu niż tradycyjne oświetlenie – mówi nasz rozmówca ze sklepu Elektryk.pl. To około o 80 proc. mniejsze wykorzystanie energii, pozwalające nie tylko na ochronę środowiska, ale również na znaczne oszczędności w portfelu. Trzeba jednak wiedzieć, że zyski wymagają właściwego używania żarówek energooszczędnych, które powoli się nagrzewają i dopiero po kilku minutach uzyskują swoją pełną moc. Dlatego nie jest niczym dobrym ich ciągłe włączanie i wyłączanie, ponieważ wówczas żarówki pobierają najwięcej mocy.
Rodzaje żarówek energooszczędnych
Na rynku można znaleźć kilka rodzajów żarówek energooszczędnych. Pośród nich wymienić można:
- Światło LED – charakteryzujące się długą żywotnością, a co za tym idzie – niezwykłą wydajnością. Mają jednolite światło, nie nagrzewają się tak mocno jak tradycyjne żarówki i zużywają znacznie mniej energii,
- Świetlówki kompaktowe – mogą działać nawet 10 lat, przy prawidłowym ich użytkowaniu. Zużywają 5 razy mniej energii i można wybierać ich dowolne kształty i rozmiary,
- Żarówki halogenowe – są również znacznie bardziej żywotne niż tradycyjne produkty, lecz dosyć mocno się nagrzewają. Na rynku znajdziemy szeroki wybór żarówek halogenowych.
Zalety żarówek energooszczędnych
Zaletą żarówek halogenowych jest nie tylko ich dłuższa żywotność i pozytywny wpływ na środowisko. To także możliwość ich montowania w tradycyjnych oprawach i dobór właściwego do pomieszczenia typu żarówki pod względem jej kształtu oraz wielkości. Warto zdecydować się na żarówki energooszczędne, pamiętając o ich właściwym używaniu.
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.