Dziesięć lat temu podupadła dzielnica Zomerhofkwartier w Rotterdamie została przeznaczona do przebudowy. Dziś jest przepełnionym roślinnością domem dla młodych przedsiębiorców. W efekcie projekt nie tylko przyczynia się do redukcji emisji dwutlenku węgla, ale i pomaga w zapobieganiu powodzi!
Metamorfoza dzielnicy „ZoHo”
Zespół architektów z siedzibą w Rotterdamie, składający się z firm: ECHO, Orange Architects, More Architecture, Studio Nauta i MoederscheimMoonen Architects, wygrał konkurs, którego nagrodą była realizacja bardzo ważnej misji. Przebudowa podupadłej dzielnicy „ZoHo” w Rotterdamie.
Nowe osiedle, miało nie tylko wprowadzić nowe standardy życia mieszkańców i pracy w mieście, ale i mieć pozytywny wpływ na naszą planetę.
Fot: ZoHo/ źródło: worldarchitecture.org
Efekt prac firm przerósł najśmielsze oczekiwania. Dzielnica wypełniła się zielenią i stała się prawdziwą oazą w zabieganym mieście.
Ekologiczna dzielnica zapobiega powodziom
Przestrzeń dzielnicy „ZoHo” nie tylko ujmuje przepięknym wyglądem, ale i pełni bardzo ważną funkcję: pomaga zapobiegać powodziom w okolicy, ogrody znajdujące się na dachach budynków działają jak gąbka deszczowa.
Niestety sama roślinność była niewystarczająca przy intensywniejszych deszczach.
– Pojawia się problem, gdy deszcze są naprawdę ulewne, drogi wokół są zablokowane, a służby ratunkowe nie mogą wejść – powiedział projektant Bas Sala.
Studio Bas Sala znalazło rozwiązanie tego problemu. Wprowadzili system magazynowania wody, który został umieszczony w wysokich napisach z czarnego drewna. Napisy przedstawiają nazwę „ZoHo” dzielnicy.
Fot: Napis dzielnicy/ źródło: rotterdaminnovationcity.com
Gdy nadchodzi deszczowa pogoda lub gdy ogród jest zbyt suchy, za pomocą aplikacji otwiera się rura w dolnym rogu wielkiego napisu. System pobiera deszczową wodę lub podlewa nią roślinność w zależności od aktualnych potrzeb.
źródło: rotterdaminnovationcity.com, reuters.com, worldarchitecture.org, Fot: designboom.com
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.