Rzym chce zakazać samochodów na olej od 2024 roku

Rzym dołącza do miast zakazujących używania aut napędzanych silnikiem diesla. Władze miasta podjęły decyzję, że o 2024 roku na jego terenie nie będzie można się nimi poruszać.

To ważna informacja, ponieważ 2/3 samochodów sprzedanych w zeszłym roku we Włoszech to diesle. Rzym od dawna boryka się z zanieczyszczeniem powietrza, więc rezygnacja z aut z silnikiem na olej napędowy jest dobrym krokiem do zmiany sytuacji. Na podobny mogą się teraz zdecydować władze niemieckich miast.

Rzym jest jednym z najbardziej przeludnionych miast świata, głównie z uwagi na ogromną ilość odwiedzających go turystów i infrastrukturę niedostosowaną do ruchu kołowego.

W Rzymie i w jego bezpośrednich okolicach nie ma w zasadzie żadnego przemysłu, więc za zanieczyszczenie powietrza odpowiadają tylko i wyłącznie samochody. Smog jest zagrożeniem nie tylko dla zdrowia ludzi, ale także dla starożytnych budynków i pomników.

Władze Rzymu już od lat próbują walczyć z zanieczyszczeniami, np. ograniczając ilość aut wjeżdżających do miasta – w jeden dzień poruszać mogły się samochody z nieparzystymi numerami rejestracyjnymi, a w kolejny z parzystymi. Niestety żadna z tych taktyk nie przyniosła spodziewanych rezultatów, ponieważ większość nie przestrzegała zakazów.


Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Tesla model Y – konsensus pomiędzy jakością a ceną

Miłośnicy pojazdów elektrycznych w końcu doczekali się: po szumnych zapowiedziach i latach wyczekiwania w marcu 2019 roku zaprezentowano Tesla model Y. To luksusowe auto o dużym zasięgu w USA traktowane jako „kompaktowy” SUV. Do setki rozpędza się od 3,7 do 5,1 sekundy (w zależności od wariantu). Cena wyjściowa rozpoczyna się od 38,5 tys. dolarów.