Rzym chce zakazać samochodów na olej od 2024 roku

Rzym dołącza do miast zakazujących używania aut napędzanych silnikiem diesla. Władze miasta podjęły decyzję, że o 2024 roku na jego terenie nie będzie można się nimi poruszać.

To ważna informacja, ponieważ 2/3 samochodów sprzedanych w zeszłym roku we Włoszech to diesle. Rzym od dawna boryka się z zanieczyszczeniem powietrza, więc rezygnacja z aut z silnikiem na olej napędowy jest dobrym krokiem do zmiany sytuacji. Na podobny mogą się teraz zdecydować władze niemieckich miast.

Rzym jest jednym z najbardziej przeludnionych miast świata, głównie z uwagi na ogromną ilość odwiedzających go turystów i infrastrukturę niedostosowaną do ruchu kołowego.

W Rzymie i w jego bezpośrednich okolicach nie ma w zasadzie żadnego przemysłu, więc za zanieczyszczenie powietrza odpowiadają tylko i wyłącznie samochody. Smog jest zagrożeniem nie tylko dla zdrowia ludzi, ale także dla starożytnych budynków i pomników.

Władze Rzymu już od lat próbują walczyć z zanieczyszczeniami, np. ograniczając ilość aut wjeżdżających do miasta – w jeden dzień poruszać mogły się samochody z nieparzystymi numerami rejestracyjnymi, a w kolejny z parzystymi. Niestety żadna z tych taktyk nie przyniosła spodziewanych rezultatów, ponieważ większość nie przestrzegała zakazów.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy -10.11.

Dziś zaczynamy kolejny długi weekend, ale czy to dobry czas na rodzinne spacery? Dziś mapa znów zaświeciła się na czerwono, smog nie odpuszcza. Najgorzej jest na południu Polski, są miejsca gdzie poziom dopuszczalnego stężenie pyłów jest przekroczony nawet o 900%!!! Sprawdźcie czy warto dziś wychodzić z domu. Przypominamy, że smog stanowi poważne i jak najbardziej realne zagrożenie dla zdrowia, uważajcie na siebie.

Codzienny raport smogowy – 11.11.

Dziś świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody tego święta organizowane są prawie we wszystkich polskich miastach. Marsze, koncerty, biegi, akcje sadzenia drzew czy gry miejskie – większość atrakcji będzie odbywać się na “świeżym” powietrzu. Niestety smog nawet dziś nie odpuszcza, załóżcie więc maseczki, astmatycy, dzieci i osoby starsze powinni ograniczyć czas przebywania oraz unikać wysiłku fizycznego na otwartym powietrzu. Świętujcie zdrowo i z rozwagą!