Rzym chce zakazać samochodów na olej od 2024 roku

Rzym dołącza do miast zakazujących używania aut napędzanych silnikiem diesla. Władze miasta podjęły decyzję, że o 2024 roku na jego terenie nie będzie można się nimi poruszać.

To ważna informacja, ponieważ 2/3 samochodów sprzedanych w zeszłym roku we Włoszech to diesle. Rzym od dawna boryka się z zanieczyszczeniem powietrza, więc rezygnacja z aut z silnikiem na olej napędowy jest dobrym krokiem do zmiany sytuacji. Na podobny mogą się teraz zdecydować władze niemieckich miast.

Rzym jest jednym z najbardziej przeludnionych miast świata, głównie z uwagi na ogromną ilość odwiedzających go turystów i infrastrukturę niedostosowaną do ruchu kołowego.

W Rzymie i w jego bezpośrednich okolicach nie ma w zasadzie żadnego przemysłu, więc za zanieczyszczenie powietrza odpowiadają tylko i wyłącznie samochody. Smog jest zagrożeniem nie tylko dla zdrowia ludzi, ale także dla starożytnych budynków i pomników.

Władze Rzymu już od lat próbują walczyć z zanieczyszczeniami, np. ograniczając ilość aut wjeżdżających do miasta – w jeden dzień poruszać mogły się samochody z nieparzystymi numerami rejestracyjnymi, a w kolejny z parzystymi. Niestety żadna z tych taktyk nie przyniosła spodziewanych rezultatów, ponieważ większość nie przestrzegała zakazów.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Codzienny raport smogowy – 17.01.

Pogoda się uspokoiła, czyżby to zwiastowało powrót smogu? Na mapie coraz mniej zielonych punktów. W poniedziałek wystartował Wrocławski Indeks Powietrza, jest to odpowiedź na apel Dolnośląskiego Alarmu Smogowego w sprawie informowania mieszkańców o prawdziwej skali zagrożeń w obszarze jakości powietrza. Niecierpliwie czekamy na bardziej restrykcyjne normy dla całego kraju.