Shell przejmuje Sonnen i stawia na domowe magazyny energii

Shell nabywa niemiecki Sonnen, powiększając tym samym swoje udziały w rynku domowego magazynowania energii. Jak dotąd Sonnen był obecny w branży przede wszystkim w Niemczech, ale jego produkty trafiły też do innych europejskich krajów, USA i Australii, oferując swoim klientom możliwość domowego przechowywania energii z mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Decyzja Shell to szansa dla Sonnenu. Obecnie Shell zarządza sporym pakietem usług energetycznych – od generowania energii, przez jej obrót, po budowanie relacji z siecią klientów. Dzięki temu produkty niemieckiej firmy mogą zostać zintegrowane z szeregiem innych rozwiązań. Dzięki wsparciu Shell Sonnen może poszerzyć swoją wiedzę na temat skali i klientów, konkurując z produktami Powerwall i LG RES firmy Tesla. – Naszym zamiarem jest pozycjonowanie produktu, aby klienci go uwielbiali i kupowali go – powiedział Brian Davis, wiceprezes działu rozwiązań energetycznych w Shell. – Niezależnie od tego, czy jest to numer jeden, czy numer dwa, decyzja należy do rynku.

Stopniowe przejmowanie Sonnen

Przejęcie Sonnen zwiększa zaangażowanie Shell w przyszłościowe startupy sieciowe. W ciągu ostatniego miesiąca firma zainwestowała w nowatorskie przedsięwzięcie związane z energią wiatrową pod nazwą Makani i przejęła Greenlots, dużą amerykańską firmę zajmującą się ładowaniem pojazdów elektrycznych.

Shell po raz pierwszy zainwestował w Sonnen w maju 2018 roku, jako lider rundy aukcji wartej 71 milionów dolarów. Cena za pełne przejęcie udziałów w startupie nie została podana.

Początkowa inwestycja w Sonnen wiązała się z tzw. strategiczną umową o współpracy z Shell New Energies w celu opracowania “innowacyjnych, zintegrowanych propozycji energetycznych, ulepszonych akumulatorów EV oraz świadczenia usług sieciowych opartych na wirtualnym akumulatorze Sonnen”, wyjaśnia Davis, podkreślając jednocześnie, że dla jego firmy produkty Sonnen stały się przyszłościowe. – Mają naprawdę bardzo dobry produkt i świetną strategię innowacyjną zorientowaną na klienta – wyjaśnia Davis. – To, co próbują zrobić, i to, co próbujemy zrobić, jest bardzo komplementarne.

Davis dodaje również, że system baterii Sonnen jest dostarczany w jednym pakiecie z wbudowaną niezbędną elektroniką, co ułatwia instalację. Dodatkowo wykorzystuje baterię litowo-fosforanową, która jest uważana za bezpieczniejszą i trwalszą.

Magazyny energii dopiero jako rozwiązania przyszłościowe

Shell zapewni Sonnen stabilność finansową, co jest podstawą w sektorze magazynów energii. Wzrost ilości instalacji fotowoltaicznych oraz odnawialnych źródeł energii pobudził przemysł do znalezienia sposobów przechowywania tej energii do użytku na żądanie. Mimo to rynek ten jest niewielki – USA instaluje jedynie kilka tysięcy akumulatorów domowych na kwartał. Tesla natomiast wdraża swój Powerwall, ale bardziej koncentruje się na produkcji samochodów niż dominacji w branży akumulatorów domowych. O wiele mniej rozchwytywany RESU firmy LG Chem trafił do klientów, ale częściowo dzięki partnerstwu z domowym instalatorem solarnym Sunrun. Poza tym wielu innym dostawcom magazynów zabrakło finansowania na dalszy rozwój. Nawet dobrze znany Mercedes-Benz, który kiedyś wydawał się realnym konkurentem Tesli, wycofał się z biznesu po ponownej ocenie zysku.

Natomiast firmy, takie jak Shell, są skłonne do planowania w dłuższym horyzoncie czasowym. Davis zakłada więc, że domowe magazyny energii to dopiero przyszłość: –To będzie produkt na rynku masowym w dużo wcześniej niż 10 lat. Pod względem współpracy z Sonnenem, dodał: – Możemy zrobić o wiele więcej, znacznie szybciej.

Możliwości magazynów energii od Sonnen

Greenlots, jedna z głównych firm zajmujących się siecią ładowania w Ameryce Północnej, stała się korporacyjnym współpracownikiem dla Sonnen, poszerzając możliwości magazynu na rzecz potrzeb stacji ładowania elektryków. Shell zamierza natomiast postawić także na pozyskiwanie i magazynowanie mocy z tysięcy domów, tworząc w ten sposób duży magazyn energii.

Sonnen zaangażował się również w sektor zaawansowanego systemu domowego na bazie ecoLinx, za pomocą którego można zarządzać zużyciem energii w gospodarstwie domowym w koordynacji z innymi urządzeniami. Dzięki stabilności finansowej od Shella ma możliwość dostarczenia tego typu produktu w przystępniejszej cenie i bardziej zaawansowanej technologii.

Nie próbujemy powtórzyć tego, co zrobili inni w przeszłości – chcemy zaoferować klientom to, czego chcą – podsumowuje nabycie Sonnen Davis. – W pewnym sensie próbujemy stworzyć użyteczną przyszłość.