Shell zainwestuje miliony w zautomatyzowany system wymiany baterii w samochodach elektrycznych

Gigant energetyczny Shell przeznaczy około 31 milionów dolarów na rozwój start-upu Ample, a dokładnie innowacyjnego systemu szybkiej wymiany baterii w samochodzie elektrycznym. Spółka ma nadzieję połączyć technologię Ample z siecią sprzedaży detalicznej.

Jak podkreśla electrive.com, nie są znane szczegóły inwestycji. W komunikacie prasowym wskazano jedynie, że startup Ample z siedzibą w San Francisco „korzysta z autonomicznej robotyki oraz technologii inteligentnych akumulatorów”. Według informacji ustalonych przez portal startup opracował zautomatyzowany system wymiany baterii w samochodach elektrycznych. Izraelska firma Better Place również pracowała nad technologią wymiany baterii wiele lat temu, ale podmiot zbankrutował w 2012 roku.

Reakcja inwestorów jest pozytywna. „Wierzymy, że opatentowana przez Ample technologia robotyki i technologii akumulatorowej może pomóc w rozwiązaniu jednego z największych ograniczeń na drodze do przyjęcia na szeroką skalę pojazdów elektrycznych. Cieszymy się, że możemy współpracować z firmą Shell Ventures i Repsol Ventures, aby wizja Ample stała się rzeczywistością”, skomentował James McIntyre z More Strategic Ventures. W innowacyjny podmiot zainwestowali także Repsol Energy Ventures, Hemi Ventures oraz TRIREC.

Firma Shell skupiła się w ostatnim czasie na inwestowaniu w ekologiczne technologie, nie rezygnując jednak z działalności naftowej. Brytyjsko-holenderski gigant petrochemiczny buduje siec stacji ładowania pojazdów elektrycznych IONITY – pierwsze punkty ładowania Ionity na stacjach Shell będą dostępne w 2018 roku. Firma zainwestowała także w spółkę produkującą energię słoneczną i producenta akumulatorów Sonnen.

Źródło: royaldutchshellplc.com, electrive.com

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.