Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Singapur: Największa farma fotowoltaiczna na morzu

singapur

Singapur: Największa farma fotowoltaiczna na morzu

Sunseap, dostawca energii słonecznej z Singapuru, zakończył budowę pływającej farmy fotowoltaicznej na morzu. Instalacja o mocy 5 MW znajduje się w Cieśninie Johor. Firma podaje, że jest to największy tego typu projekt na świecie. 

Reklama

Dodatkowe wymagania dla fotowoltaiki na morzu

Pływające farmy są dobrym rozwiązaniem dla krajów, którym brakuje gruntów pod budowę dużych instalacji fotowoltaicznych. Przed takim wyzwaniem stoi właśnie Singapur, który jest gęsto zaludniony i mocno zurbanizowany. 

Jednak pomimo efektywności pływających instalacji, budowanie farm fotowoltaicznych na morzu wiąże się z dodatkowymi wymaganiami. Na przykład unikaniem budów przy szlakach żeglugowych oraz siedliskach zwierząt wodnych. Dlatego pływające farmy zazwyczaj można spotkać w głębi lądu, w takich zbiornikach wodnych jak zalewy i jeziora. 

Ponad 6 mln kWh energii rocznie

Pływająca farma znajduje się u wybrzeży Woodlands w północnym Singapurze. Unosi się na wodach Cieśniny Johor, oddzielającej Singapur od Malezji. Instalacja składa się z ponad 13 tysięcy paneli, 40 falowników i 30 tys. pływaków. 

Producenci szacują, że farma będzie wytwarzać 6,1 mln kilowatogodzin (kWh) energii rocznie. Jednocześnie zmniejszy emisje dwutlenku węgla o prawie 4,5 tys. ton rocznie. Wytworzony prąd będzie przesyłany do sieci krajowej. 

To ważny kamień milowy dla Sunseap. Uważamy, że przestrzeń wodna oferuje niesamowite możliwości wykorzystania energii słonecznej dla krajów gęsto zaludnionych i z niedoborem lądów. Morze to miejsce nieosłonięte przed słońcem. Poza tym ryzyko kradzieży czy wandalizmu jest znikome – powiedział Frank Phuan, dyrektor generalny Sunseap Group. 

Singapur szykuje kolejne farmy na morzu

Farma u wybrzeży Woodlands pozostanie rekordzistką tylko przez chwilę. Krajowa Agencja ds. Gospodarki Wodnej Singapuru buduje pływającą farmę fotowoltaiczną o mocy 60 MW. Instalacja znajdzie się na morzu w okolicy obszaru Tengeh, również w północnym Singapurze. Energia wytworzona przez farmę ma zostać wykorzystana do zasilania lokalnych stacji uzdatniania wody. 

Źródło: electrek.co, sunseap.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.