Niecodzienny ptasi gość

Niecodzienny ptasi gość

Skowronek jest jednym z najbardziej charakterystycznych skrzydlatych zwiastunów wiosny i najbardziej popularnym z ptaków na północnej półkuli. A jednak nie przestaje zaskakiwać. Miłośnicy ornitologii wypatrzyli w Polsce jego bardzo rzadki gatunek – kalandrę szarą. Ostatnio w naszym kraju był widziany 140 lat temu.

Wyjątkowe zjawisko ornitologiczne

Kalandra szara występuje w południowej Ukrainie, Mołdawii i Rumunii. W Polsce pojawiała się sporadycznie, a ostatnie przypadki odnotowano ponad 140 lat temu. Tym razem została zaobserwowania między Beskiem a Porębami (woj. podkarpackie) przez jednego z miłośników ornitologii.

– Niezwykłość tej sytuacji polega na tym, że kalandra ostatni raz widziana była w Polsce w 1811 roku i w 1878 roku (okolice Jeleniej Góry). Ten niepozorny skowronek lęgowo nie występuje w Polsce. A zatem mieliśmy w Polsce prawdziwe zjawisko ornitologiczne – czytamy na profilu facebookowym Nasze Besko – gazeta lokalna

Dlaczego ptaki znikają?

Ptasi świat się zmienia. Część gatunków wyginęła, inna przestała przylatywać do naszego kraju. Są też takie, których liczebność zmniejszyła się do tego stopnia, że po prostu nie jesteśmy w stanie ich zobaczyć. Początek 2021 roku dla miłośników ornitologii jest jednak wyjątkowo udany. Najpierw zaobserwowano sikorę lazurową (po 28 latach przerwy), teraz kalandrę szarą.

Kondycja skowronków

Skowronki preferują tereny rolnicze i pola uprawne bez gęstych krzewów i drzew. Polska populacja tego gatunku przez długi czas mogła pochwalić się umiarkowany wzrostem liczebności. Niestety w ostatnich latach to się zmieniło. Badania pokazują, że ogólnie sytuacja ptaków związanych z krajobrazem rolnym w całej Europie uległa pogorszeniu. 

ev sustainability digital ad 300x250 921167513 PL final jun28 1
ev sustainability digital ad 750x200 949073423 PL PL Aug22 final 1

W tym roku zaktualizowana została Czerwona lista ptaków Polski zawierająca spis gatunków zagrożonych. Na listę wpisano kolejne przykłady. Obecnie zagrożonych wyginięciem jest czterdzieści siedem gatunków ptaków.

źródło: kopalniawiedzy.pl, ekologia.pl, Nasze Besko gazeta lokalna

fot. Marcin Charymski, źródło: facebook.com/Nasze-Besko-gazeta-lokalna

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.