Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Singapur posadzi milion drzew do 2030 roku

Singapur posadzi milion drzew do 2030 roku

Singapur uchodzi za jedno z najnowocześniejszych państw na świecie. Równocześnie plasuje się jednak w czołówce najbardziej zanieczyszczonych i skażonych. Władze postanowiły zawalczyć z tą etykietą i zobowiązały się do intensywnego zalesienia zdewastowanych przez człowieka terenów.

Reklama

Cena postępu

Wszechobecny smog i zanik terenów zielonych to codzienny widok w Singapurze. Kraj zmaga się z dużym zanieczyszczeniem powietrza, docierającego również z Indonezji. Także wody stojące są brudne i często niezdatne do użytku. Na mokradłach Sungei Buloh zaowocowało to wymarciem już 90% populacji krokodyli słonowodnych.

Na ratunek zwierzętom

Stało się to bodźcem do zdecydowanych działań. Począwszy od Sungei Buloh postanowiono zalesić cały teren 990 hektarów i stworzyć z niego park narodowy. Uchroni to przed zagładą nie tylko krokodyle, ale również siedliska wielu gatunków ptaków, płazów i gadów. Cały proces ma trwać 10 lat, a projekt zakłada posadzenie ponad miliona drzew.

Krokodyle łzy

Singapur zamieszkuje nie tylko wiele endemicznych gatunków zwierząt, ale również przedstawicieli flory. Szczególnie wyjątkowe jest drzewo zwane Okiem Krokodyla (Bruguiera hainesii). Na całym świecie pozostało ich już tylko 200, a na terenie mokradeł znajduje się ich aż jedenaście. Drzewa te są określane gatunkiem skrajnie zagrożonym. 

unnamed
Bruguiera hainesii

Tereny nowo powstałego parku są szczególne głównie ze względu na swoją bioróżnorodność, która dla porównania jest 20 razy większa niż w ogromnych Stanach Zjednoczonych.

Zielone centra miast

Wyjątkowe zmiany czekają również tereny mocno zurbanizowane. Mają tam powstać specjalne super-drzewa oraz przepiękne miejskie ogrody. Konstrukcje zapewnią filtrację CO2, odpowiednie zacienienie wyjątkowo rozgrzanego centrum miasta oraz będą przyjazne dla roślin zapylających.

singapores grand and glorious city gardens 1

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.