Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Skóra z kaktusa. Czy uratuje branżę modową?

Skóra z kaktusa. Czy uratuje branżę modową?

Była już ekoskóra z ananasa, teraz czas na kaktus. Dwóch farmerów z Meksyku wpadło na pomysł wytwarzania skóry z liści kaktusa. Czy nowy materiał uratuje branżę modową?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Wyprodukowanie prawdziwej skóry zwierzęcej jest kosztowne. Zabijanie zwierząt dla skóry jest od dawna jednym z najważniejszych tematów poruszanych przez obrońców praw zwierząt, bo wiąże się zwykle z ich cierpieniem. Zabijane na skórę są zwykle krowy. W kolejnych etapach, gdy skóra jest garbowana, wykorzystuje się szkodliwe chemikalia, które mają negatywny wpływ na środowisko. 

Dwóch farmerów z Meksyku wpadło na pomysł wytwarzania ekoskóry z kaktusa – roślina rośnie tam właściwie wszędzie. Liście są suszone na słońcu, do produkcji nie są wykorzystywane żadne substancje chemiczne ani PVC, skóra jest więc biodegradowalna. Twórcy Adrián López Velarde i Marte Cázarez nazwali nowy materiał „Desserto”. Obaj przekonują, że produkcja jest w pełni ekologiczna, farmerzy korzystają z deszczówki, zbierają tylko te najbardziej dojrzałe liście. 

Trzeba przyznać, że skóra z kaktusa prezentuje się wspaniale jako torebka czy portfel. Czy jest szansa na to, by innowacyjny produkt z Meksyku zmienił oblicze branży modowej? Mamy nadzieję, że nastąpi to szybko. 

Źródło: k-mag.pl

Fot. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.