Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Słońce w pudełku

Słońce w pudełku

Asegun Henry, profesor inżynierii mechanicznej Massachusetts Institute of Technology (MIT), ma śmiały pomysł na uratowanie świata przed kryzysem klimatycznym. Uważa, że ​​kluczem do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla i złagodzenia dalszych zmian klimatu będzie zdolność „złapania” słońca.

Reklama

Energia odnawialna

Obecnie większość energii odnawialnej, która jest wychwytywana z wiatru i słońca, jest dostarczana w trybie „wykorzystaj lub strać”. W celu magazynowania takiej energii Henry przewiduje całkowicie zrównoważoną, bezemisyjną sieć, która może zaspokoić wszystkie nasze potrzeby elektryczne, nawet w pochmurne i bezwietrzne dni. Co więcej, profesor ma plan jak tego dokonać.

Magazyn energii

Wyobraź sobie, obok elektrowni słonecznych i turbin wiatrowych, mocno izolowany kontener wielkości magazynu wypełniony rozgrzanym do białości ciekłym metalem. Nadmiar energii wychwycony w czasie niskiego zużycia byłby kierowany do tego pojemnika, a tam zamieniałby się na ciepło. Gdy zapotrzebowanie na energię wzrośnie, ciekły metal można przepompować przez konwerter, aby zamienić ciepło z powrotem w energię elektryczną.

Henry mówi, że ten system nazwany „słońcem w pudełku” służyłby jako akumulator, ale dosyć spory, bo zajmujący pół boiska piłkarskiego. Pokazał, że kluczowe części systemu działają i ponadto połączył je, aby zademonstrować system w skali laboratoryjnej.

Jeśli eksperyment się powiedzie, profesor przejdzie do wersji o zwiększonej pojemności magazynowej, a ostatecznie do systemu zintegrowanego z siecią na skalę komercyjną.

Ambitny cel

Asegun Henry głęboko wierzy w powodzenie wymyślonej przez siebie technologii. Planuje skomercjalizować ją w najbliższej przyszłości i tym samym zniwelować zmiany klimatyczne.

Moim zdaniem wybór pójścia do MIT był ścieżką w kierunku uratowania rasy ludzkiej – mówi profesor Henry dla MIT News i dodaje: – Wierzę w tę technologię i w to, że jest ona kluczem i podporą, która ustawi wiele rzeczy we właściwym kierunku.

Źródło: MIT News

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.