ScottishPower i Shell chcą wybudować pływającą farmę wiatrową

ScottishPower i Shell chcą wybudować pływającą farmę wiatrową

ScottishPower i Shell łączą siły siły.  Chcą ubiegać się o rozwój pływających morskich farm wiatrowych w północno-wschodniej Szkocji. Szykuje się rewolucja w morskiej energetyce wiatrowej Wielkiej Brytanii.

Firmy pozytywne spoglądają w przyszłość

Shell planuje wykorzystać swoje wieloletnie doświadczenie w pracy na morzu we współpracy z ScottishPower. Firmy wierzą, że razem podołają wyzwaniu i skutecznie zrealizują planowane projekty.

– Zaledwie kilka miesięcy do szczytu klimatycznego ONZ COP26 w Glasgow, ScotWind pomoże stworzyć zupełnie nową branżę morskiej energetyki wiatrowej, która odegra kluczową rolę w skierowaniu kraju na czystszą i bardziej ekologiczną przyszłośćpowiedział dyrektor generalny ScottishPower  Keith Anderson dla Renewable Energy World.

Szkocja przyszłym liderem morskiej energetyki wiatrowej?

Połączone portfolio ScottishPower Renewables/Iberdrola i Shell obejmuje ponad 2 GW operacyjnej morskiej energii wiatrowej, ponad 11 GW morskiej energii wiatrowej w fazie rozwoju oraz dodatkowo ponad 700 MW morskiego wiatru na różnych etapach rozwoju.

ev sustainability digital ad 300x250 921167513 PL final jun28 1
ev sustainability digital ad 750x200 949073423 PL PL Aug22 final 1

David Bunch, przewodniczący Shell UK Country, powiedział, że jeśli oferta zostanie wybrana, firmy są „w pełni zaangażowane we współpracę ze szkockimi społecznościami i firmami, aby pomóc w rozwoju łańcuchów dostaw i wiedzy, które mogłyby uczynić Szkocję światowym liderem w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej”.

Morska energetyka wiatrowa

Morskie farmy wiatrowe dostarczają 0,3% światowej produkcji energii elektrycznej, a ich potencjał jest naprawdę ogromny.

Prąd w farmach morskich produkuje ponad 5500 morskich wiatraków w 17 krajach świata. Z danych, które obejmują realizowane i znajdujące się w fazie projektowania przedsięwzięcia, wynika, że w ciągu najbliższych pięciu lat do eksploatacji powinno zostać oddanych ok. 150 kolejnych farm. Ponad 100 z nich ma rozpocząć produkcję do końca 2021 roku.

Wody szkockie są idealne do wykorzystania w takiej inwestycji. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, to nowo powstała elektrownia wiatrowa mocno przybliży Wielką Brytanię do osiągnięcia celu zerowego netto.

źródło: Renewable Energy World, obserwator finansowy.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.