Polski potencjał offshore

Morska energetyka wiatrowa przyspiesza

Wiceminister energii Adam Gawęda wziął udział w sesji „Transformacja sektora energetycznego”, która otwierała XVI Kongres Nowego Przemysłu w Warszawie. Jakie są kluczowe założenia strategii energetycznej? Wiceminister zapowiada wprowadzenie nowych jednostek opartych na gazie. Podkreśla też, że morska energetyka wiatrowa jest najbardziej wydajna.

Wśród kluczowych założeń strategii energetycznej wymienia się:

– przyspieszenie procesów inwestycyjnych,

– uelastycznienie i wprowadzenie nowych jednostek opartych na gazie, który Polska importuje w coraz większych ilościach,

– wprowadzenie nowych technologii w oparciu o paliwa kopalne. Minister Gawęda powołał się na Japonię, która stosuje podobne technologie w celu zgazowania węgla do produkcji energii cieplnej.

Minister Gawęda przypomniał też o programie „Mój prąd” i prosumentach, których jest już ponad 200 tys. Energię rozproszoną uważa za przyszłość branży i sposób na rozwiązanie kryzysu klimatycznego.

Energetyka dziś jest na cenzurowanym. W związku z tym chcielibyśmy, żeby procesy i zmiany, które zachodzą w branży zmierzały bardzo mocno w kierunku ochrony powietrza i klimatu. Dla przyszłych pokoleń chcemy zostawiać dobre środowisko, ale mamy pewne uwarunkowania. To funkcjonujący sektor energetyczno-surowcowy – mówi Gawęda.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Wietnamskie słomki z trawy. Czy zastąpią plastik?

Jedna z wietnamskich firm wpadła na genialny pomysł produkcji słomek z trawy o nazwie turzyca, która rośnie w dolinie Mekongu. Trawa ma sztywną strukturę, trzeba ją przyciąć i wyczyścić w środku. Można ją produkować na dwa sposoby. Pierwszy polega po prostu na czyszczeniu i owinięciu w liście bananowca. Drugi zapewnia bardziej trwałą konstrukcję poprzez obróbkę termiczną i palenie w piecu. Wówczas słomka przetrwa nawet 10 dni.