Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rodzaje ogniw fotowoltaicznych. Jakie do przydomowej instalacji?

Rodzaje ogniw fotowoltaicznych. Jakie do przydomowej instalacji?

Wyróżniamy kilka odmian ogniw fotowoltaicznych, a ich wybór uzależniony jest od miejsca, w jakim chcemy je wykorzystać. W przydomowych instalacjach fotowoltaicznych najczęściej spotkamy się z ogniwami polikrystalicznymi i monokrystalicznymi. Jak dobrać najodpowiedniejsze dla naszych potrzeb?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Rodzaje ogniw fotowoltaicznych

Mamy trzy główne rodzaje ogniw fotowoltaicznych. Dzielimy je na ogniwa pierwszej, drugiej i trzeciej generacji. W przydomowych instalacjach fotowoltaicznych używamy ogniw pierwszej generacji, właśnie w nich zawierają się ogniwa polikrystaliczne i monokrystaliczne. Do ogniw drugiej generacji zaliczamy ogniwa amorficzne, CdT e i CIS. Można je spotkać w urządzeniach takich jak np. kalkulatory. Ogniwa trzeciej generacji mają najsłabszą sprawność, nie posiadają złącz p-n i zainteresowanie nimi jest już znikome.

Zalety ogniw I generacji

Ogniwa pierwszej generacji cieszą się dziś ogromną popularnością, więc są szeroko dostępne, a  wybór producentów na polskim rynku jest ogromny. Jest to już przetestowana i sprawdzona technologia o relatywnie wysokiej sprawności i efektywności. Niewątpliwym plusem jest możliwość pracy ogniw z dowolnym falownikiem, więc nie musimy martwić się o wymianę sprzętu.

Ogniwa polikrystaliczne

Polikrystaliczne ogniwa krzemowe wykonywane są z dużych prostopadłościennych bloków krzemu. Wytwarzane są w przeznaczonych do tego piecach.

Ogniwa polikrystaliczne mają zdecydowanie mniejszą wydajność , niż ogniwa monokrystaliczne. Ich sprawność osiąga mniej więcej 14%-16%. Jednak zaletą tych ogniw jest dużo mniejszy koszt produkcji.

Ogniwa monokrystaliczne

Ogniwa z krzemu monokrystalicznego wykonywane są z okrągłych płytek, po czym cięte są do kwadratów dla zwiększenia upakowania na powierzchni modułu.

Monokrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne wykazują najwyższe sprawności ze wszystkich ogniw krzemowych, ale są również najdroższe w produkcji. Wytworzone w warunkach laboratoryjnych pojedyncze ogniwa osiągają sprawność rzędu 24%. Ogniwa produkowane na skalę przemysłową mają sprawność rzędu 17%.

Zanim podejmiesz decyzję

Ogniwa monokrystaliczne mają zdecydowanie większą sprawność, jednak ich cena znacznie przewyższa ogniwa polikrystaliczne. Przed podjęciem decyzji najlepiej przejrzeć swoje rachunki za prąd. Ogniwa polikrystaliczne pomimo mniejszej sprawności spokojnie spełniają zapotrzebowanie na energię w przeciętnym gospodarstwie domowym. Czasem wyższa sprawność zwyczajnie nie jest nam potrzebna i w takim wypadku lepiej zdecydować się na tańsze rozwiązanie.

Jeśli widzimy, że przeciętne zużycie prądu w naszym domu jest wysokie, lepiej zdecydować się na droższe ogniwa monokrystaliczne. Będziemy wtedy więcej korzystać z własnej, wytworzonej energii a mniej będziemy pobierać od dostawcy. W ogólnym rozliczeniu wyjdziemy wtedy korzystniej.

źródło: Obud.pl, instalacje budowlane.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.