Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Gigantyczna wieża antysmogowa powstaje w Indiach

Gigantyczna wieża antysmogowa powstaje w Indiach

New Delhi już dwa razy z rzędu trafiło na podium w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast świata. Mieszkańcy indyjskiej stolicy się duszą, a władze miasta szukają sposobów na oczyszczenie powietrza. Jednym z nich ma być wieża antysmogowa.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Strefa czystego powietrza

Wieża o wysokości 25 metrów ma filtrować powietrze w promieniu jednego kilometra kwadratowego wokół sklepów i kawiarni w sercu eleganckiej dzielnicy handlowej w centrum stolicy Indii. Inwestycja ma kosztować łącznie 2 miliony dolarów.

– Smog jest corocznym zjawiskiem z powodu pyłu zawieszonego. Dlatego staramy się to powstrzymać – powiedział dla portalu Tech Explore Anwar Ali Khan, który jest odpowiedzialny za projekt.

Inżynier dodał, że celem jest wyeliminowanie do 50% najbardziej śmiercionośnych cząsteczek PM2,5 z powietrza. Jeśli ten eksperyment się powiedzie, miasto jest gotowe zbudować więcej tego typu wież. A problem w New Delhi jest ogromny. Jeden z ministrów nazwał kiedyś stolicę Indii „komorą gazową” z powodu jej intensywnego zanieczyszczenia.

Wierzchołek góry

Jednak wielu ekspertów uważa, że wieża nie pomoże w rozwiązaniu problemów. Zamiast oczyszczać fragment powietrza, powinniśmy walczy z wrogiem, jakim są spaliny samochodów i ciężarówek, brud budowlanego, emisje przemysłowe i wypalanie ścierniska rolniczego.

Instalowanie wież smogowych nigdy nie było i nigdy nie będzie rozwiązaniem. Jeśli naprawdę, naprawdę chcemy zająć się zanieczyszczeniem, musimy zająć się tym u źródła powiedział AFP Sunil Dahiya, analityk z Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem.

Wieża ma być zasilana zwykłą energią elektryczną z sieci, przy czym ponad 70% indyjskiej energii elektrycznej pochodzi z węgla. Aby oczyścić powietrze w eleganckiej dzielnicy trzeba zwiększyć zanieczyszczenie w innych miejscach.

Inżynierowie planują skończyć budowę wieży smogowej do 15 sierpnia, kiedy Indie świętują dzień niepodległości. Kolejne mają powstać w Delhi i Bangalore.

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Lancet Planetary Health, zakaz palenia węglem i sadzenie drzew mogłyby pomóc uratować życie 50 tys. osób w Europie rocznie. Zanieczyszczenie powietrza jest jedną z głównych przyczyn chorób na całym świecie. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule w naszym portalu.

źródło: techxplore.com/news, france24.com, fot. Tech Explore

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.