Elastyczne ogniwa fotowoltaiczne ze sprawnością powyżej 20,5%

MiaSolé – kalifornijski producent modułów fotowoltaicznych należący do chińskiej grupy Hanergy, pochwalił się ustanowieniem nowego rekordu. Wyprodukowane cienkowarstwowe, elastyczne ogniwa wytwarzane w technologii CIGS uzyskały sprawność na poziomie 20,56%.

Rekord sprawności wynoszący 20,56% został osiągnięty przy użyciu próbki ogniwa o powierzchni 0,86 cm². Ogniwo CIGS wyprodukowano na pilotażowej linii produkcyjnej Miasolé w Santa Clara w Kalifornii. Wydajność została potwierdzona przez US National Renewable Energy Laborator.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Doczekamy się komercyjnej produkcji?

Według MiaSolé urządzenie powstało przy użyciu technologii, którą z powodzeniem można przenieść do produkcji wielkoseryjnej. Według Atiye Bayman, specjalisty ds. technicznych, zwiększenie ogniwa z 0,86 cm² do 136 cm² nie oznacza drastycznie dużej utraty sprawności. Szacuje się, że parametr obniży się o 1-1,5% z powodu nierównomierności przepływu i o dodatkowe 0,5% z faktu przełożenia komórek na moduł. Wynik 20,5% jest wciąż gorszy w porównaniu z tradycyjnymi, krystalicznymi modułami PV, ale za takim rozwiązaniem przemawia mniejszy ciężar i duża elastyczność.

To nie pierwsze osiągnięcie MiaSolé – niedawno firma ustanowiła rekord wydajności dla elastycznego modułu CIGS o dużym obszarze (1,08 m²) na poziomie 17,44%. Producent specjalizuje się w produkcji lekkich, elastycznych modułów PV, które mogą znaleźć zastosowanie  w fotowoltaice zintegrowanej z budynkami (BIPV) i w branży motoryzacyjnej.

Foto: Solliance