Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Świat filmu i muzyki mówi NIE testom laboratoryjnym na zwierzętach

Świat filmu i muzyki mówi NIE testom laboratoryjnym na zwierzętach

Wiele osób walczy co dzień na rzecz praw zwierząt, w tym o zaprzestanie testów laboratoryjnych na zwierzętach. W walkę zaangażowani są przedstawiciele fundacji, oddolnych inicjatyw, jak i globalnych organizacji. Wśród nich jest i Animal Cruelty Free International, który zrzesza nie tylko aktywistów i ekologów, ale i ciekawe osobistości ze świata kultury i sportu, które całym sercem wspierają intensywne działania na rzecz ograniczenia cierpienia zwierząt na świecie.

Reklama

Niecały rok temu całemu światu ukazały się informacje o barbarzyńskich testach laboratoryjnych wykonywanych na zwierzętach, a cały Internet wypełniły drastyczne nagrania i zdjęcia z udziałem małp z laboratorium w Hamburgu i psów rasy Beagle, na których testowano różne medykamenty oraz… wyroby tytoniowe. Jak podaje organizacja Animal Cruelty Free, każdego roku zwierzęta cierpią w imię postępu technologicznego.

Kodeks ludzi, szkoda zwierząt

Trudno, w świetle testów na zwierzętach, nie zwrócić uwagi na art. 3. Kodeksu Norymberskiego, który wymaga, by każde działanie terapeutyczne lub eksperymentalne było poprzedzone badaniami na zwierzętach. Skoro artykuł pojawia się w zapisach międzynarodowych, to znaczy, że skala problemu jest również globalna. Testy na zwierzętach służyć mają jako naukowe dowody na wielu płaszczyznach: jako gałąź biologii, kosmetologii, farmacji. 

Syntetyczne środki, przed zastosowaniem ich przez człowieka, są podawane zwierzętom w celu sprawdzenia ewentualnej szkodliwości produktu. W 1966 r. w USA weszła w życie ustawa o opiece nad zwierzętami laboratoryjnymi i dotyczyła zmiany standardów przeprowadzanych eksperymentów. 

Testy na zwierzętach, według perspektywy i zamierzeń naukowych, mają udowodnić, jak funkcjonuje mózg zarówno ludzki, jak i zwierzęcy. Skoro testuje się na zwierzętach, jak  można analizować według niego specyfikę człowieka? Jako przykład osoby badającej zależność emocji i zachowań od danych bodźców podać można Johna Watsona, który testował zwierzęce i ludzkie reakcje na bodźce. Iwan Pawłow, testował na początku XX w. warunkowanie zachowań u psa. Z jego ówczesnych odkryć korzysta się do dziś.

Cruelty Free

Organizacja Cruelty Free International liczy dzisiaj już ponad 122 lata. Jej członkowie pracują na rzecz zwierząt zamkniętych w laboratoriach. Aktywiści przeprowadzają śledztwa, próbują kontaktować się z globalnymi markami i producentami, organizują happeningi i akcje, a także prowadzą własne programy, takie jak Go cruelty free with the Leaping Bunny, który skupia się na przemyśle kosmetycznym wolnym od cierpienia zwierząt.

Supporterzy

Wśród znanych osobistości, które wspierają organizację, znalazła się niedawno światowej klasy skrzypaczka, Vanessa Mae.

Jestem przeszczęśliwa, że mogłam dołączyć do Cruelty Free International jako globalny ambasador tej organizacji, która stoi za zakończeniem cierpienia zwierząt laboratoryjnych. To naprawdę łamiące serce, że każdego roku miliony zwierząt rodzą się po to, aby stać się przedmiotem doświadczeń i umrzeć. Pomóżmy odsunąć ten proceder do historii, jak i inne zjawiska, które wykorzystują cierpienie zwierząt czytamy na stronie organizacji.

Wśród wspierających znalazł się również muzyk legendarnego The Beatles, Paul McCartney. Jak twierdzi gwiazdor dołączył do kampanii Cruelty Free, bo chce zakończyć bestialskie procedury przyczyniające się do cierpienia zwierząt na całym świecie w imię czyjegoś piękna. Ponadto, piosenkarz i multiinstrumentalista od wielu lat promuje dietę roślinną i angażuje się w wiele akcji na rzecz dobrostanu zwierząt.

Amerykańscy aktorzy Norman Reedus oraz Mayim Bialik także współpracują z organizacją. Aktor zachęca do włączenia się razem z nim w akcję zakończenia cierpienia zwierząt,  na których testuje się kosmetyki

– Testy na zwierzętach są totalnie niepotrzebne i każdy o tym wie – czytamy słowa Mayim Bialik. 

W grupie wspierającej znaleźli się też komik Paul O’Grady, piosenkarka Joss Stone, czy brytyjski reżyser Ricky Gervais, silnie zaznaczający, jak inteligentnym i wrażliwym gatunkiem są małpy, skazywane corocznie na ogromne, nieuzasadnione cierpienie.

Link do strony i pełnej listy wspierających organizację, znajduje się tutaj.

źródło: crueltyfreeinternational.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.