Systemy bezpieczeństwa norweskiej elektrowni w Kjeller są niewystarczające

Norweskie radio NRK poinformowało, że elektrownia w Kjeller narusza międzynarodowe przepisy bezpieczeństwa. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) opisała warunki panujące w norweskim Instytucie Technologii Energetycznych (IFE) jako „nieodpowiednie”.  Zajmujący się sprawą norweski dziennikarz powołuje się w swoich doniesieniach na raport agencji.

Specjaliści MAEA spędzili ponad tydzień w Norwegii, gdzie badali system zabezpieczeń elektrowni. Fizyk jądrowy i kierownik środowiskowej organizacji pozarządowej Bellona, Nils Bøhmer, powiedział, że reaktor JEEP II był głównym powodem niepokoju specjalistów. W przygotowanym przez badaczy raporcie wskazano aż 30 nieprawidłowości, związanych z funkcjonowaniem elektrowni. Skrytykowane zostały przede wszystkim systemy bezpieczeństwa przeciwpożarowego, systemy alarmowe i inne systemy bezpieczeństwa elektrowni.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Należy podkreślić, że grupa audytorów wskazuje, że reaktor w Kjeller jest w dobrym stanie technicznym i jest dobrze utrzymywany. Kierownictwo IFE twierdzi, że powyższa akcja nie była inspekcją, ponieważ IFE samo poprosiło międzynarodowych ekspertów o audyt w elektrowni.

 

Źródła: NRK, The Local