Szkocka turbina pływowa o mocy 1,5 MW została uruchomiona

Spółka Atlantis Resources Ltd z Edynburga w Szkocji ogłosiła właśnie, że uruchomiła nową, podmorską turbinę elektryczną o mocy 1,5 MW, która zainstalowana została na farmie Meygen w Pentland Firth. Turbina działa z pełną mocą i generuje prąd do sieci przesyłowej.

Turbina AR1500 zaprojektowana została przez Atlantis Resources oraz firmę Lockheed Martin. Właśnie ta firma odpowiedzialna była za projekt gondoli, a Atlantis Resources za projekt samej turbiny i towarzyszących jej systemów.

Zainstalowany system jest pierwszym z czterech, jakie zainstalowane mają być w Meygen w ramach eksperymentalnej farmy wykorzystującej podmorskie prądy wodne do generacji energii elektrycznej. Farma podłączona jest do sieci przesyłowej poprzez przyłącze znajdujące się w Ness of Quoyss w Caithness w Szkocji. W budynku tym mieści się także aparatura kontrolna, która nadzoruje pracę eksperymentalnej farmy.

Pierwsze turbiny Meygen Phase 1A prezentowane były w zeszłym roku. Są to pierwsze fazy budowy systemu w Pentland Firth. Wykorzystane generatory oznaczone są Hydro Hammerfest wyposażone w turbiny o pionowej osi. Jednostki te mają 15 metrów wysokości i są w stanie pracować przy wodzie płynącej z prędkością 3 m/s i wprawiającej w ruch rotory o średnicy 18 metrów.

Pozostałe turbiny na farmie Meygen powinny zostać zainstalowane w tym roku, co pozwoli zakończyć pierwszą fazę rozbudowy z mocą sumaryczna 6 MW. Dalsze plany rozbudowy tej farmy u wybrzeży Szkocji mają pozwolić zainstalować więcej turbin, tak aby łączna moc wyniosła 400 MW.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Tesla model Y – konsensus pomiędzy jakością a ceną

Miłośnicy pojazdów elektrycznych w końcu doczekali się: po szumnych zapowiedziach i latach wyczekiwania w marcu 2019 roku zaprezentowano Tesla model Y. To luksusowe auto o dużym zasięgu w USA traktowane jako „kompaktowy” SUV. Do setki rozpędza się od 3,7 do 5,1 sekundy (w zależności od wariantu). Cena wyjściowa rozpoczyna się od 38,5 tys. dolarów.