Szkoła w Żukowie samodzielnie produkuje energię elektryczną

W szkole podstawowej w Żukowie w województwie zachodniopomorskim powstał najnowocześniejszy system automatyki budynkowej. Jakie rozwiązania zamontowano w tej placówce? Budynek może teraz korzystać z automatycznej kontroli temperatury, regulacji poziomu oświetlenia czy też odzyskiwania ciepła. Inwestycja została zakończona w sierpniu tego roku, tak aby uczniowie mogli wykorzystywać technologiczne rozwiązania już od początku nowego roku szkolnego.

Dzięki zainstalowanym na dachu panelom fotowoltaicznym szkoła jest w stanie produkować energię na własne potrzeby. W każdym pomieszczeniu znajduje się automatyczny system sterowania klimatem. Co on nam daje? W zależności od pory roku oraz preferencji uczniów można wybrać jeden z trzech trybów temperatury: komfort, wakacyjny oraz przeciwzamrożeniowy. Bez względu na przerwy świąteczne temperatura będzie dostosowywana do panujących warunków.

Ponadto w każdym pomieszczeniu są czujniki, które włączają odpowiednie oświetlenie po wykryciu ruchu w sali. Dodatkowo wszystkie czujniki mogą pobierać dane dotyczące temperatury i samodzielnie wprowadzać korekty.

System kontroluje również lampy w hali sportowej oraz zewnętrzne oświetlenie budynku i elewacji. Automatycznie sterowana jest także wentylacja, temperatura podgrzewania wody oraz ruchome żaluzje dostosowane do warunków świetlnych na zewnątrz.

Szkoła w Żukowie jest jedną z najnowocześniejszych placówek w Polsce, które pokazują moc technologii dostępnej na wyciągniecie ręki. Niestety w naszym kraju niewiele obiektów użyteczności publicznej inwestuje w zaawansowane technologie. Skoro szkoła potrafi utrzymać się z wytwarzanej przez nią energii, to po pewnym czasie ta inwestycja się zwróci.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Gigantyczny projekt wiatrowy

Następny artykuł

Firma Smith Brothers zatrudnia specjalistów od wysokiego napięcia

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: ,