Palenie odpadów problemem w Małopolsce

W ciągu pierwszych 10 tygodni od uruchomienia formularza pojawiły się 164 skargi. Najwięcej z nich dotyczyło nieprawidłowego spalania odpadów (aż 108), kolejne traktowały o eksploatacji instalacji niezgodnie z uchwałą antysmogową (52) oraz sprzedaży węgla o bardzo niskiej jakości (4). Problemy odnotowano w kilkudziesięciu miejscowościach. Od zakończenia sezonu grzewczego upłynęło sporo czasu, mimo to zgłoszenia wciąż napływają.

Koniec z plastikiem w Małopolskim Urzędzie Marszałkowskim

Małopolski Urząd Marszałkowski zamierza wcześniej realizować politykę ekologiczną UE (plastikową dyrektywę). Już teraz rezygnuje z przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z tworzywa sztucznego. W dodatku wszelkie dokumenty urzędowe mają być drukowane na papierze pochodzącym z recyklingu. Pozytywny trend, który na razie ma znacznie symboliczne, rozwija się.

Dobra wiadomość dla mieszkańców Niepołomic: są fundusze na wymianę przestarzałych pieców

W podkrakowskiej gminie Niepołomice wymienionych zostanie około 160 przestarzałych i „kopcących” pieców. Samorząd województwa przyznał na ten cel 1 mln złotych dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. To dopiero druga faza walki z zanieczyszczeniem powietrza w podkrakowskiej miejscowości. Projekt ma potrwać do 2022 roku.

Mieszkańcy podkrakowskich gmin domagają się zdecydowanej walki ze smogiem

– Problem smogu to nie tylko problem Krakowa. Cała aglomeracja krakowska zmaga się z zanieczyszczonym powietrzem. Są miejsca gdzie powietrze jest znacznie gorszej jakości niż w Krakowie – mówiła Ewa Lutomska z Polskiego Alarmu Smogowego. Petycję, którą w imieniu Alarmów Smogowych i mieszkańców Małopolski złożyła na ręce wicemarszałka województwa małopolskiego, Tomasza Urynowicza, podpisało ponad 10 tys. osób.