Krakowski Alarm Smogowy zbadał składy węgla w Małopolsce i na Śląsku

Problemy związane ze smogiem coraz częściej skłaniają obywateli i lokalnych działaczy do tworzenia oddolnych inicjatyw, mających na celu walkę o poprawę jakości powietrza. Do takich projektów można zaliczyć Krakowski Alarm Smogowy, który zajmuje się kwestią nadmiernego zanieczyszczenia powietrza oraz edukacją mieszkańców na temat zagrożeń zdrowotnych powodowanych przez emisję szkodliwych substancji.

Małopolska: 10 tys. rodzin zainwestuje w “zieloną” energię

W ciągu dwóch lat w Małopolsce powstaną m.in. domowe elektrownie słoneczne, pompy ciepła i kotły na biomasę o łącznej wartości niemal 236 mln zł. Prawie połowę sfinansuje Unia Europejska. Drugie tyle dołożą mieszkańcy. Wyliczyliśmy w co Małopolanie wyposażą swoje domy, ile będą musieli wyłożyć z własnych kieszeni i jak szybko inwestycje mają się im zwrócić.

Czyste powietrze dla Małopolski – dotacje na wymianę kotłów – jesteśmy z Wami!

Na początku tego roku jako portal zajmujący się odnawialnymi źródłami energii rozpoczęliśmy akcję „Weź dotację, wymień piec”, bo zależy nam na czystym powietrzu w Małopolsce. Dla mieszkańców województwa uruchomiliśmy darmową infolinię o dotacjach w gminach, a nasi redakcyjni konsultanci udzielają informacji i pomagają we wszystkich formalnościach. Ile domów pozbyło się już kopciuchów i zyskało nowe, ekologiczne źródło ogrzewania?

Autobusy Solaris w Wieliczce

Wieliczka otworzyła niedawno oferty w przetargu na dostawy autobusów w zróżnicowanej konfiguracji z podziałem na trzy części. Dwie z nich jest w stanie zrealizować Solaris, choć nieco drożej, niż oczekiwał tego zamawiający.

Padł rekord kontroli krakowskich pieców

Tylko w ciągu bieżącego roku skontrolowano 12 770 pieców i kotłów na terenie Krakowa. Takiego rezultatu nie udało się osiągnąć nigdy wcześniej, co można uznać za mały sukces krakowskich strażaków miejskich. To, co cieszy bardziej, to stosunkowo niewielka ilość naruszeń prawa, których było zaledwie 243. To niewiele w porównaniu do liczby dokonanych kontroli, co może zwiastować stopniową zmianę przyzwyczajeń na bardziej ekologiczne.

W Krakowie pojawiły się zielone przystanki

Ekologia często idzie w parze z estetyką, czego dobrym przykładem jest inicjatywa, która zadebiutowała kilka dni temu na krakowskich ulicach. Za sprawą porozumienia zawartego pomiędzy Zarządem Zieleni Miejskiej, Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz firmą AMS kilka krakowskich przystanków wzbogaciło się o przyjazną otoczeniu zieleń.