Codzienny raport smogowy – 22.09.

Sezon grzewczy się zaczął i widać to na mapie. Wystarczyło kilka chłodniejszych dni i powietrze, w wielu miejscach w Polsce, zaczęło się z dnia na dzień pogarszać. Najprawdopodobniej od października zaczną obowiązywać obniżone poziomy informowania i alarmowania o smogu – alarmy będą ogłaszane, gdy pył PM10 osiągnie poziom 150 μg/m3, a nie jak jest obecnie – 300, a informacje o smogu będą przekazywane społeczeństwu, gdy PM10 osiągnie stężenie 100 μg/m3 (obecnie 200 μg/m3).

Codzienny raport smogowy – 03.09.

Poprawa jakości powietrza, dziś pyły zawieszone nie zagrażają naszym płucom. Nowy tydzień przyniósł gwałtowną zmianę pogody – po fali upałów spore ochłodzenie i opady. Według synoptyków w Tatrach może nawet poprószyć śnieg! Czy ładna, słoneczna pogoda jeszcze powróci, a może to już jesień?

Codzienny raport smogowy – 01.09.

I zaczynamy wrzesień. Dziś lepiej niż wczoraj, ale np. w Krakowie wciąż podwyższone stężenie pyłów zawieszonych. A jakie są źródła emisji pyłu PM10? Według Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) 52% pyłów pochodzi z niskiej emisji (czyli głównie z “kopciuchów”), 17% pochodzi z przemysłu, 10% z transportu, 9% z energetyki, 4% z rolnictwa, a za pozostałe 8% odpowiadają inne źródła.

Codzienny raport smogowy – 02.08.

Piątek z dobrym powietrzem, nie dzieje się nic niepokojącego. A jak pogoda? Dziś maksymalna temperatura wyniesie 26 stopni Celsjusza, a minimalna – 19. Lokalnie zachmurzenia, miejscami przelotne deszcze, ale ogółem – słonecznie. Wiemy już co czeka nas w sierpniu – temperatury poniżej normy wieloletniej i powyżej jeśli chodzi o opady.

Codzienny raport smogowy – 31.03.

Dziś smog dotarł do centrum kraju, pod warstwą pyłów znalazła się Warszawa czy Łódź. Na południu kraju tradycyjnie – kiepska jakość powietrza. Jaka pogoda nas dziś czeka? Pochmurno na północy, słonecznie na południu. Deszcz możliwy w centralnej części kraju. Najcieplej bo nawet 17 stopni w pasie od Katowic do Lublina, chłodniej za to na Warmii i Mazurach, w krainie jezior 8 stopni Celsjusza. Jak samopoczucie po zmianie czasu? Wyspaliście się?

Codzienny raport smogowy – 08.03.

Mapa się zazieleniła, praktycznie w całej Polsce powietrze jest dobrej jakości. Niestety czyste powietrze nie jest wynikiem prowadzonych działań antysmogowych, a silnego i porywistego wiatru, który będzie nam towarzyszył do końca tygodnia.

Codzienny raport smogowy – 12.02.

Mapa zanieczyszczeń w Polsce w zieleni. To oznacza, że w całym naszym kraju jest po prostu dobra lub bardzo dobra jakość powietrza. Warto z tego skorzystać i spędzić dzień aktywnie, mimo pogody, bo ta może być z lekka kapryśna. Lokalnie spodziewajcie się opadów deszczu lub śniegu. Tymczasem wczoraj ogłoszono wyniki konkursu Klimatyczna bzdura roku 2018.

Codzienny raport smogowy – 09.02.

Kraków na podium! Dziś stolica małopolski zajęła drugie miejsce w niechlubnym rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Jakość powietrza jest tak zła, że mimo weekendu i ładnej pogody, lepiej zostać dziś w domu. Nieciekawie również w miastach na Śląsku czy w woj. mazowieckim. Pogoda zapowiada się bezwietrzna, a czy może być jeszcze gorzej?

Codzienny raport smogowy – 01.02.

Nad Polską wciąż smog. Najgorzej jest w województwie małopolskim, śląskim, ale także koło Łodzi oraz Poznania. W wielu miastach i miasteczkach normy są przekroczone – przed smogiem nie uchronił się nawet Szczecin. Najwyższa Izba Kontroli opublikowała kolejny raport o jakości powietrza, który powstał we współpracy z organem kontrolnym Holandii (Algemene Rekenkamer). Według zebranych danych zanieczyszczonym powietrzem oddycha 9 na 10 osób, a 43% zgonów na raka ma związek ze smogiem.