Morawiecki zamierza walczyć ze smogiem

Po czwartkowym wyroku Trybunału Sprawiedliwości w sprawie jakości powietrza w Polsce premier Morawiecki zapowiedział walkę ze smogiem, która stanie się priorytetem wśród zadań rządowych. W planach jest m.in. termomodernizacyjny program pilotażowy dla 22 gmin oraz projekt ustawy o normach jakości paliw stałych.

Jakość powietrza w Polsce ma się znacznie poprawić w ciągu najbliższych pięciu lat. Tak przynajmniej twierdzi minister Emilewicz

„Zakładamy, że przy wdrożeniu wielu instrumentów – z jednej strony norm dla paliw stałych, z drugiej strony programu osłonowego i pomocowego dla osób najbardziej potrzebujących – w horyzoncie pięciu lat będziemy mogli odczuć poprawę jakości powietrza w miastach”, powiedziała Polskiej Agencji Prasowej.

Powstanie nowe ministerstwo odpowiedzialne za walkę ze smogiem?

– Powietrze, woda, ziemia przecież nie należą tylko do nas, należą też do przyszłych pokoleń i to, w jakim stanie zostawimy je naszym wnukom, wystawi nam świadectwo. Z powodu smogu umiera przedwcześnie 48 tys. Polaków rocznie, a dym z palenia w piecu śmieciami nie ulatuje do nieba. Ten pył trafia do płuc naszych i naszych dzieci – powiedział Mateusz Morawiecki w swoim przemówieniu.

MG przedstawiło założenia PEP 2050

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński przedstawił na wczorajszym spotkaniu z mediami założenia dokumentu o nazwie Polityka energetyczna Polski do 2050 r. (PEP 2050). Zaprezentował podstawowe scenariusze rozwoju polskiego sektora energetycznego.