Krakowski Alarm Smogowy zbadał składy węgla w Małopolsce i na Śląsku

Problemy związane ze smogiem coraz częściej skłaniają obywateli i lokalnych działaczy do tworzenia oddolnych inicjatyw, mających na celu walkę o poprawę jakości powietrza. Do takich projektów można zaliczyć Krakowski Alarm Smogowy, który zajmuje się kwestią nadmiernego zanieczyszczenia powietrza oraz edukacją mieszkańców na temat zagrożeń zdrowotnych powodowanych przez emisję szkodliwych substancji.

Bielsko-Biała zakupi drona do sprawdzania jakości powietrza

Władze Bielsko-Białej postanowiły nabyć drona wyposażonego w specjalne czujniki oraz aparaturę do monitorowania obecności szkodliwych dla zdrowia pyłów. Decyzję o zakupie podjęto już teraz, ale dron zacznie pracować dopiero końcem 2018 roku. Przesuniecie w czasie jest spowodowane koniecznością uruchomienia specjalnej procedury zakupowej, czyli ogłoszenia przetargu i rozpatrzenia nadesłanych ofert.

Silesia City Center z ładowarką dla samochodów elektrycznych

Silesia City Center to jeden z popularniejszych centrów handlowych na Śląsku. Codziennie robią tam zakupy tysiące mieszkańców regionu – niewykluczone, że część z nich przyjeżdża samochodem elektrycznym. Galeria handlowa wychodzi takim klientom naprzeciw, uruchamiając darmową (jak na razie) ładowarkę dla pojazdów elektrycznych. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoba, która przyjechała na zakupy, może w międzyczasie naładować swój samochód.

Balon bada stan powietrza nad Katowicami

Balon wznoszący się nad Katowicami ma wiele zadań. Zamontowana w nim aparatura podczas powietrznej podróży jest w stanie pobrać potrzebne dane na temat temperatury, wilgotności, ciśnienia oraz stężenia sadzy. To jednak nie wszystko, bowiem na jego pokładzie zainstalowano także analizator ozonu oraz urządzenia potrzebne do rejestrowania na bieżąco położenia obiektu – mowa tutaj m.in. o szerokości geograficznej czy osiąganej wysokości.