Dodatkowe 10 milionów zł na fotowoltaikę na Śląsku

Rozpoczyna się nabór wniosków do programu “50 kW na start”, który skierowany jest do mikro, małych i średnich firm. W jego ramach wnioskodawcy mogą starać się o dofinansowanie budowy mikroinstalacji fotowoltaicznej

Energia odnawialna na Śląsku

Podczas Forum “Think Eco!” w Pszczynie, w ramach Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw zainaugurowano program “50 kW na start”. Na jego realizację Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przeznaczy 10 mln zł. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Coraz więcej osób jest zainteresowanych budową mikroinstalacji fotowoltaicznej. Uznaliśmy, że warto więc wyjść im naprzeciw i poszerzyliśmy ofertę skierowaną do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Dofinansowanie w formie dotacji i niskooprocentowanej pożyczki wyniesie do 100% kosztów kwalifikowanych. Łącznie przeznaczyliśmy na ten cel 10 mln zł, z czego 1 mln zł to dotacje poinformował prezes Funduszu Tomasz Bednarek.

Ekologiczny wizerunek marki

Firmy mogą ubiegać się o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych o mocy do 50 kW. 

Panele fotowoltaiczne działają przez cały rok, a nasze zapotrzebowanie energetyczne w tym czasie stale się zmienia. Generujemy więc spore nadwyżki prądu. Te, które wyprodukuje fotowoltaika, firma może przekazać do zewnętrznej sieci, by odebrać je w późniejszym okresie. To rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla firm, które mogą oszczędzić na samodzielnej produkcji prądu, dodatkowo budując ekologiczny wizerunek markiocenił Janusz Michałek, prezes współpracującej z Funduszem Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 

Zasady programu

Odbędą się trzy tury naboru wniosków. Pierwsza z nich już się rozpoczęła i potrwa do 30 października. Druga odbędzie się od 2 do 30 listopada, z kolei trzecia od 1 do 31 grudnia. 

Organizator zastrzega, że jeśli w danej rundzie środki się wyczerpią, kolejna nie odbędzie się. Dodatkowo z tego samego powodu nabór może zostać wstrzymany w trakcie trwania. 

Źródło: PAP