Dodatkowe 10 milionów zł na fotowoltaikę na Śląsku

Dodatkowe 10 milionów zł na fotowoltaikę na Śląsku

Rozpoczyna się nabór wniosków do programu “50 kW na start”, który skierowany jest do mikro, małych i średnich firm. W jego ramach wnioskodawcy mogą starać się o dofinansowanie budowy mikroinstalacji fotowoltaicznej

Energia odnawialna na Śląsku

Podczas Forum “Think Eco!” w Pszczynie, w ramach Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw zainaugurowano program “50 kW na start”. Na jego realizację Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przeznaczy 10 mln zł. 

Coraz więcej osób jest zainteresowanych budową mikroinstalacji fotowoltaicznej. Uznaliśmy, że warto więc wyjść im naprzeciw i poszerzyliśmy ofertę skierowaną do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Dofinansowanie w formie dotacji i niskooprocentowanej pożyczki wyniesie do 100% kosztów kwalifikowanych. Łącznie przeznaczyliśmy na ten cel 10 mln zł, z czego 1 mln zł to dotacje poinformował prezes Funduszu Tomasz Bednarek.

Ekologiczny wizerunek marki

Firmy mogą ubiegać się o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych o mocy do 50 kW. 

Panele fotowoltaiczne działają przez cały rok, a nasze zapotrzebowanie energetyczne w tym czasie stale się zmienia. Generujemy więc spore nadwyżki prądu. Te, które wyprodukuje fotowoltaika, firma może przekazać do zewnętrznej sieci, by odebrać je w późniejszym okresie. To rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla firm, które mogą oszczędzić na samodzielnej produkcji prądu, dodatkowo budując ekologiczny wizerunek markiocenił Janusz Michałek, prezes współpracującej z Funduszem Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 

Zasady programu

Odbędą się trzy tury naboru wniosków. Pierwsza z nich już się rozpoczęła i potrwa do 30 października. Druga odbędzie się od 2 do 30 listopada, z kolei trzecia od 1 do 31 grudnia. 

ev sustainability digital ad 300x250 921167513 PL final jun28 1
ev sustainability digital ad 750x200 949073423 PL PL Aug22 final 1

Organizator zastrzega, że jeśli w danej rundzie środki się wyczerpią, kolejna nie odbędzie się. Dodatkowo z tego samego powodu nabór może zostać wstrzymany w trakcie trwania. 

Źródło: PAP

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.