Rynek fotowoltaiczny z własnym indeksem giełdowym

Rynek fotowoltaiczny z własnym indeksem giełdowym

Instytut Energii Odnawialnej stworzył autorski indeks giełdowy IEO_PV. Będzie on skupiał notowania największych spółek na rynku fotowoltaiki w Polsce. Prognozy ekspertów zapowiadają, że odniesie ona wielki sukces, a inwestorów nie zabraknie.

Szybki rozwój fotowoltaiki

Dzięki wzrostowi świadomości ekologicznej oraz atrakcyjnym programom dofinansowania montażu paneli słonecznych (Mój Prąd, Zielony Ład), możemy zaobserwować gwałtowny rozwój branży PV. Firmy z tego sektora notują coraz większe zyski. Dlatego Instytut Energii Odnawialnej, aby mieć odpowiednie narzędzia i przestrzeń do badań nad tym prężnie działającym rynkiem postanowił stworzył własny indeks giełdowy IEO_PV. Skupia on notowania spółek, które działają na giełdach NewConnect, a także na głównym parkiecie GPW. Cechuje go prostota i przejrzystość.

Kto będzie objęty indeksem?

W skład IEO_PV  wchodzą cztery firmy notowane na giełdzie NewConnect:

Columbus Energy

– Photon Energy

– Novavis

– 01Cyberaton

Ponadto członkami są również trzy spółki z rynku głównego GPW:

– ML System

– Sunex

– Grodno

Obiecujące prognozy dla IEO_PV

„Giełdowy boom” na fotowoltaikę możemy obserwować od początku 2019 roku i ta właśnie data stanowi początkową wartość WIG-Energia z 1 stycznia 2019 roku. O tym, że IEO_PV ma szansę odnieść spektakularny sukces świadczą liczby. Kiedy porównamy WIG-Energia z nowym indeksem, zauważamy, że stracił on na wartości o 27%. Indeks branży PV natomiast powiększył swoją wartość o 800%! Nowe produkty wyżej wspomnianych firm, ciągle poszerzana oferta sprawiają, że gracze giełdowi coraz częściej inwestują swoje pieniądze w fotowoltaikę. W pozyskaniu kapitału firmom z IEO_PV pomaga w ramach współpracy partnerskiej Dom Maklerski Prosper Capital.

Indeks jest aktualizowany codziennie, co miesiąc jest zostaje podsumowany i skomentowany przez IEO oraz partnerów.

Tak szybki i efektowny rozwój giełdowy branży z sektora OZE pokazuje możliwości, jakie niesie transformacja energetyczna. Nie tylko jest bardziej przyjazna dla środowiska, ale po prostu można na niej zarobić. Wiele wskazuje na to, że w ślad za branżą PV już niedługo ruszy elektromobilność.

Źródło: ieo.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.