Codzienny raport smogowy – 18.11.

W poniedziałkowy poranek na mapie smogowej Polski znów dominuje kolor pomarańczowy. Przekroczenia dopuszczalnych norm widoczne są np. w Poznaniu, Krakowie, Bydgoszczy czy Warszawie. Słyszeliście już o #Gretathunbergchallenge? Na Twitterze akcję zapoczątkowana jedna z izraelskich firm. Cel to zwrócenie uwagi na postawę pracowników, tak aby zastanowili się kilkukrotnie, zanim użyją jednorazowych, plastikowych przedmiotów. Sprawdźcie, co kryje się pod #Gretathunbergchallenge na Twitterze.

Codzienny raport smogowy – 12.11.

Dziś jakość powietrza w Polsce również nie jest najgorsza – w wielu miejscach można swobodnie oddychać, nie przejmując się smogiem. Wyjątek stanowi Rybnik i okolica, gdzie czujniki odznaczają się na czerwono i fioletowo. Niestety podobnie było wczoraj w Warszawie, która boryka się z podobnym problemem, jak Kraków – miejscowości w pobliżu kopcą.

Codzienny raport smogowy – 9.11.

W ten sobotni poranek jakość powietrza w naszym kraju nie jest najgorsza, ale cudów też nie ma. Przekroczenia norm widoczne np. w Krakowie, Rybniku. Poznaniu, Nowym Sączu czy Żywcu. A jak z pogodą? Synoptycy przewidują, że dzisiaj możecie spodziewać się deszczu – na Pomorzu Zachodnim padać może przez większą część dnia. Sprawdźcie prognozy na długi weekend od IMGW.

Codzienny raport smogowy – 7.11.

Południe Polski znów zaświeciło się na kolorowo. Wiele podkrakowskich i śląskich miast dusi się w smogu. Nie najlepiej jest też w centrum – Warszawa i Łódź również nie mogą dziś oddychać w pełni swobodnie. Jak wypadamy w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast świata? Kraków na 9 miejscu, później stolica, ale dopiero (lub aż) na 29 miejscu. Co przyniosą kolejne dni? Śledźcie nasz raport i bądźcie na bieżąco!

Raport smogowy na 1 listopada – Wszystkich Świętych

Mroźna noc dała się powietrzu we znaki. Nad Polską unosi się chmura złożona ze szkodliwych pyłów. Dziś w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie, 3 Polskie miasta – Poznań, Kraków, Warszawa są w pierwszej 10! Dziwne, że nie pojawiła się tam jeszcze Łódź czy Rybnik. Nadchodzi lekkie ocieplenie, może więc kolejne dni będą bardziej łaskawe dla naszych płuc. I pamiętajcie, ten smog nie bierze się znikąd…

Codzienny raport smogowy – 31.10.

Jest źle, a nawet bardzo źle. Dziś w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast świata 2 nasze są w pierwszej 10 – Poznań plasuje się na 3. miejscu zaraz za Indiami i Pakistanem, a Kraków na 8. Nie lepiej jest we Wrocławiu (13 miejsce) i Warszawie (15). Czy to jedyny ranking, w którym Polska jest tak wysoko? Uważajcie na siebie i bez maseczki nie wychodźcie z domu.

Codzienny raport smogowy – 30.10.

Dziś pyły z południa powędrowały do centrum, najgorzej jest w Łodzi i okolicach. Na mapie wyróżnia się dziś fioletowy punkt, którym jest czujnik w Janowie Lubelskim – tu powietrze jest dziś bardzo złe. Czy wiecie, że jeśli w Waszym mieście ogłoszony zostanie alarm, to w myśl zapisów uchwały antysmogowej obowiązuje zakaz palenia w urządzeniach grzewczych niespełniających norm? Grozi za to mandat od 20 do 500 zł. Uważajcie i śledźcie raport smogowy i komunikaty wydawane przez władze miast.

Codzienny raport smogowy – 29.10.

Południe Polski zaświeciło dziś na fioletowo. Mieszkańcy Krakowa i Śląska, a zwłaszcza Rybnika, nie powinni dziś wychodzić z domu bez maseczek. W powietrzu unosi się ogromna ilość pyłów, normy są przekroczone o kilkaset procent! Stolica Małopolski dziś na 6 miejscu, jeśli chodzi o najbardziej zanieczyszczone miasta świata. Uważajcie na siebie!

Codzienny raport smogowy – 26.10.

Dzień dobry! Powietrze wciąż nie zachwyca – źle się m.in. oddycha na Śląsku, w Krakowie i Warszawie. Mamy jednak wrażenie, że jest ciut lepiej niż przez ostatnie dwa, trzy dni. Może to tylko pobożne życzenie? Korzystajcie z weekendu, bo synoptycy przewidują, że to ostatni z ciepłem i sporą ilością słońca. Potem czeka nas silne uderzenie zimna. Obchodzicie Halloween? Niestety zwyczaj ten wytwarza ogromne ilości odpadów z tworzysz sztucznych – szacuje się, że tylko Wielkiej Brytanii popularne jednorazowe stroje z hipermarketów wygenerują ok. 2000 ton plastikowych odpadów. Macie swoje sposoby na ekoHalloween?

Codzienny raport smogowy – 24.10.

W czwartkowy poranek pyły unoszą się w powietrzu. Na mapie, oprócz pomarańczowych punktów świadczących o nie najlepszej jakości powietrza, możemy dostrzec również czerwone i fioletowe punkty, które świadczą o tym, że jest źle, a nawet bardzo źle. Oprócz smogu nad Polską zawisła gęsta mgła. IMGW ostrzega, że jutro może być podobnie. Uważajcie na drogach, a przed wyjściem nie zapomnijcie zabrać ze sobą maseczki antysmogowej.