Toksyczny smog przyczyną zamknięcia szkół w Bangkoku

Władze w tajlandzkim Bangkoku zdecydowały się na zamknięcie szkół w samym mieście i najbliższej okolicy. Przyczyną zamknięcia około 450 szkół był toksyczny smog unoszący się nad regionem.

Jak podaje The Guardian, ogromne zanieczyszczenie powietrza w Tajlandii spowodowane jest kiepskimi standardami budownictwa, ogromną ilością samochodów, spalinami z fabryk i wypałem lasów i traw. Poziom zanieczyszczenia w mieście jest dodatkowo potęgowany ulokowaniem metropolii, co sprawia, że smog nie ma dokąd uciec.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Mieszkańcy noszą maski ochronne, by zabezpieczyć się przed wdychaniem pyłów. Władze doradzają, aby nie wychodzić bez potrzeby z domów, ale poza tym nie robią wiele, by zredukować poziom zanieczyszczenia. Sprawia to, że postawa władz jest mocno krytykowana.

Jedynym działaniem rządu była próba wywołania opadów deszczu, który miałby oczyścić powietrze oraz rozpylanie wody w najbardziej zanieczyszczonych, krytycznych lokalizacjach miasta. Miało to pozwolić na redukcję smogu.

Mieszkańcy, mimo obchodów Chińskiego Nowego Roku, ograniczają palenie kadzideł, aby nie produkować większej ilości pyłów.

Mimo powyższych starań władz i mieszkańców zamknięto szkoły w Bangkoku i najbliższej okolicy. Wokół miasta, na terenie ok 1500 km2, stworzono strefę kontrolną.