Vattenfall uszczegółowił plany dotyczące farmy Vanguard

Firma Vattenfall, szwedzki deweloper instalacji wiatrowych, zaprezentowała swój najnowszy projekt – farmę wiatrową Norfolk Vanguard, która ma się znaleźć na wschodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii. Instalacja będzie mieć łączną moc w wysokości 1,8 GW.

Pod koniec października bieżącego roku Vattenfall opublikował rezultaty prospekcji w miejscu budowy farmy oraz raport środowiskowy, który ma ukształtować ostateczny kształt projektu. Vanguard będzie się składać z od 90 do 257 turbin wiatrowych o mocy od 7 MW do 20 MW.

Szwedzka firma poinformowała, że rozważa wykorzystanie szeregu technologii do wykonania fundamentów pod wiatraki, aczkolwiek nie podano jeszcze, jakie to będą systemy. Vattenfall wybiera spośród m.in. podstaw grawitacyjnych, pływających, monofilarów i innych. Farma ma być podłączona do lądowej sieci energetycznej za pomocą sześciu kabli. Stacja przyłączeniowa znajdzie się w Happisburghu.

Nie zdecydowano jeszcze, czy instalacja elektryczna będzie wykorzystywać prąd stały (HVDC), czy zmienny (HVAC). Nie ustalono także, gdzie dokładnie zostanie położony 60-kilometrowy kabel, który połączy instalację ze stacją na lądzie.

Od 7 listopada do 11 grudnia tego roku Vattenfall planuje konsultacje związane ze złożeniem wniosku do brytyjskich władz o pozwolenie na budowę na wybranym terenie.