Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W Australii powstaje największa bateria na świecie złożona z 2592 magazynów energii

W Australii powstaje największa na świecie bateria złożona z 2592 magazynów energii

W Australii powstaje największa bateria na świecie złożona z 2592 magazynów energii

Największa bateria na świecie powstaje w Australii w miejscu starej elektrowni węglowej. System magazynowania energii o mocy 1680 MWh ułatwi sychronizację OZE z siecią przesyłową i ustabilizuje jej działanie.

Reklama

Największa bateria na świecie

Największa bateria na świecie nazwana Waratah Super Battery powstanie 100 kilometrów na północ od Sydney. Inwestycja zostanie zrealizowana w miejscu dawnej elektrowni węglowej Munmorah o mocy 1400 MW, która dostarczała energię dla największego miasta w Australii. Budowa rozpocznie się w 2023 roku i ma zostać zakończona do połowy 2025 roku.

W Australii powstaje największa bateria na świecie złożona z 2592 magazynów energii
W Australii powstaje największa bateria na świecie złożona z 2592 magazynów energii
Położenie Waratah Super Battery na mapie, źródło: Google Maps, energyco.nsw.gov.au

Władze stanu Nowa Południowa Walia już uznały inwestycję za znaczącą część infrastruktury krytycznej. Bateria będzie działać jak wielki „amortyzator” dla sieci elektrycznej w celu zapewnienia niezawodności systemu. Waratah Super Battery pozwoli utrzymać stabilność w razie wystąpienia nagłych skoków napięcia wywołanych m.in. częstymi w Australii pożarami buszu tudzież uderzeniami piorunów.

Bateria zapewni gwarantowaną ciągłą moc czynną na poziomie co najmniej 850 MW oraz pojemność magazynowania energii na poziomie co najmniej 1680 MWh. Akumulatorowy system magazynowania energii zajmie teren o powierzchni co najmniej 138 tys. metrów kwadratowych. Imponujące możliwości sprawią, że Waratah Super Batter będzie największą baterią na świecie. 

Waratah Super Battery

System Waratah Super Battery złożony będzie z 2592 magazynów energii Centipede i 288 transformatorów. Centipade to zintegrowane modułowe magazyny energii zawierające baterie, urządzenia do zarządzania temperaturą i niezbędne systemy bezpieczeństwa.

Za budowę megabaterii odpowiedzialna jest australijska firma Akaysha Energy, która skorzysta z usług amerykańskiej spółki Powin.

Jesteśmy zaszczyceni, że firma Akaysha wybrała nas do dostarczenia najpotężniejszej baterii na świecie. To kluczowy moment dla branży, ponieważ zaczynamy zastępować elektrownie emitujące węgiel czystszymi, wydajniejszymi i szybko reagującymi systemami magazynowania energiipowiedział Geoff Brown, dyrektor generalny firmy Powin

Największa bateria na świecie ma uwolnić ukryte zdolności przesyłowe w istniejącym systemie przesyłowym, zintegrować nowe źródła energii odnawialnej i utrzymać niezawodność sieci.

W Australii powstaje największa bateria na świecie złożona z 2592 magazynów energii
Grafika ilustrująca wpływ megabaterii na sieć elektroenergetyczną, źródło: energyco.nsw.gov.au

Tym samym inwestycja dostarczy więcej mocy dyspozycyjnej dla miast takich jak Sydney, Newcastle i Wollongong i dostęp do większej ilości energii z istniejących generatorów ,co pozwoli na zmniejszenie ryzyka przerw w dostawie prądu.

Udowodniona zdolność Powin do wdrażania systemów magazynowania energii na dużą skalę w połączeniu z niezrównanym systemem konwersji energii EKS Energy (spółka zależna od Powin) i możliwościami inżynierii systemowej sprawiły, że decyzja o wyborze Powin jako naszego partnera technologicznego była łatwa.

Razem, Powin i EKS są jedną z niewielu firm najlepiej przygotowanych do spełnienia wysokich standardów wydajności australijskich operatorów sieci, ponieważ ich pionowo zintegrowana platforma łącząca sterowanie sprzętowe i programowe pozwala na niezrównany czas reakcji i zgodność z siecią
powiedział Nick Carter, dyrektor zarządzający Akaysha Energy

W Australii powstaje największa bateria na świecie złożona z 2592 magazynów energii
Największa bateria na świecie – wizualizacja, źródło: powin.com

Dlaczego bateria będzie aż tak duża? Większy rozmiar pozwoli na handlowanie dodatkową mocą na rynku energii elektrycznej. Oznacza to ogromne zyski, istnieją też jednak inne zalety wielkoskalowych magazynów energii.

Duże magazyny energii to duże korzyści

Możliwość zwolnienia części przepustowości poza godzinami szczytu na potrzeby handlu energią elektryczną pozwoli na obniżenie kosztów energii elektrycznej dla mieszkańców Australii. Im więcej dostępnych mocy w sieci w tym bardziej maleją jej koszty dla odbiorców końcowych.

Inwestycje w wielkoskalowe magazyny ponadto przyspieszają regionalną transformację energetyczną. Projekt Waratah Super Battery pozwoli na wygenerowanie wartych nawet 1 miliard dolarów prywatnych inwestycji w modernizację sieci i nowe systemy magazynowania energii. Podczas budowy zatrudnienie znajdzie co najmniej 100 osób. 

W Polsce także planowana jest budowa wielkoskalowych magazynów energii, chociaż dysponować będą mniejszą mocą niż projekt zlokalizowany w Australii. Końcem lipca Columbus, dostawca usług z zakresu energii odnawialnej, ogłosił plan budowy przemysłowego magazynu energii o mocy 133 MW. Firma poinformowała już także o nabyciu 100% udziałów w spółce, która uzyskała warunki przyłączenia na jego budowę. 

Pojemność największego prywatnego magazynu energii w Polsce wyniesie 532 MWh. Tego typu magazyn jest w stanie zasilić przez całą dobę nawet 150 000 domów. Projekt o wartości miliarda złotych powstanie w południowej części kraju.

źródło: powin.com, energyco.nsw.gov.au, akayshaenergy.com, zdj. główne: powin.com/ akayshaenergy.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.