W Nadleśnictwie Siewierz można znowu spotkać żółwie błotne

Od sierpnia żółwie błotne, gatunek zagrożony w Polsce wyginięciem, można spotkać w Nadleśnictwie Siewierz. Do specjalnie przygotowanego oczka wodnego wprowadzono sześć osobników. To obecnie jedyne naturalne miejsce do obserwacji na południu kraju.

Sprawy ochrony żółwia błotnego były poruszane w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach od ponad roku. W końcu zdecydowano się na wyznaczenie stanowiska i reintrodukcję (kiedyś gatunek występował na tym terenie) w Nadleśnictwie Siewierz. 9 sierpnia tego roku wypuszczono do oczka wodnego sześć żółwi błotnych w wieku 7-10 lat. Teraz jest to jedyny obiekt w tej części kraju, gdzie można oglądać gady na stanowisku naturalnym.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Wspólna inicjatywa dała efekty

Wprowadzenie żółwi błotnych do oczka wodnego w Siewierzu to wspólna inicjatywa Nadleśnictwa Siewierz, miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. Zwierzęta mają znacznie lepsze warunki niż w zoo, gdyż żyją w naturalnym, czystszym miejscu i dużym akwenie wodnym. Obiekt ma maksymalną głębokość 2 m, co powinno pozwolić żółwiom bezpiecznie przetrwać zimę (zimują przez kilka miesięcy zagrzebane w mule). Miejsce jest ogrodzone i obsadzone zielenią. – Niektórzy może zastanawiają się dlaczego leśnicy zajmują się np. żółwiami – perorował podczas uroczystego otwarcia Grzegorz Cekus, nadleśniczy w Nadleśnictwie Siewierz. – A przecież ochrona przyrody, w tym również gatunkowa roślin i zwierząt, jest jednym z filarów funkcjonowania państwowego leśnictwa.

Nadleśnictwo Siewierz zaprasza do odwiedzin i obserwowania tych rzadkich stworzeń.

fot. Jacek Derek, lasy.gov.pl