1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W Turcji powstała biblioteka z książek znalezionych na wysypiskach

W Turcji powstała biblioteka z książek znalezionych na wysypiskach

Otaczająca nas kultura konsumpcjonizmu sprawia, że wyrzucamy wiele rzeczy, które jeszcze nadają się do użytku. Tymczasem zasilają one stale rosnące góry odpadów. Wśród nich znajdują się również książki. Tureccy śmieciarze wpadli na pomysł, aby je zebrać i stworzyć z nich bibliotekę.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Literatura z odpadków

Pracownicy firmy wywożącej śmieci w Ankarze dostrzegli, że wiele kontenerów zawiera woluminy w bardzo dobrym stanie, z wartościową treścią. Zaczęli więc je kolekcjonować z myślą o znajomych i rodzinie. Okazało się jednak, że ich ilość jest ogromna. Postanowili więc stworzyć prawdziwą bibliotekę publiczną, z której każdy mógłby skorzystać.

Akcja niespodziewanie się rozrosła

Ich pomysł spotkał się z dużym zainteresowaniem społecznym. W gromadzeniu księgozbioru zaczęło pomagać coraz więcej osób. Udało się też znaleźć odpowiednie lokum na coraz większą kolekcję. Pomieszczenie, które do tego celu zagospodarowano to stara fabryka cegieł, dzisiaj już nieużywana. Budynek udostępniło miejskie przedsiębiorstwo oczyszczania śmieci. Teraz jest to przepiękna, gustowna hala, która stanowi godny dom dla książek.

Kultura również dla najuboższych

Dzisiaj księgozbiór liczy ponad 25 tysięcy woluminów! Zasilają go już nie tylko książki ze śmietników. Wiele ludzi przynosi nieużywane egzemplarze ze swoich zbiorów. Książki często trafiają do ubogich dzieci i ich rodzin. Dowozem do nich osobiście zajmują się inicjatorzy akcji, wykorzystując do tego celu starą śmieciarkę.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.