Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Włochy i Białoruś wspólnie ku zielonej gospodarce

ręce

Włochy i Białoruś wspólnie ku zielonej gospodarce

Stefano Bianchi, włoski ambasador nadzwyczajny na Białorusi, poinformował dziennikarzy podczas włosko-białoruskiego forum zielonej gospodarki, że Rzym zamierza rozwijać współpracę inwestycyjną z Mińskiem w „zielonym sektorze gospodarki”.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Sektor zielonej gospodarki jest innowacyjny oraz bardzo ważny dla obu państw – Włoch i Białorusi. O jego istotności świadczy fakt, że w wydarzeniu wzięło udział ponad 200 organizacji. Jak do tej pory włoscy inwestorzy koncentrowali się na tradycyjnych dla włoskiego biznesu sektorach gospodarki.  Celem forum jest rozszerzenie horyzontów oraz nadanie priorytetu  sferze zielonej gospodarki, tak ważnej obecnie dla Białorusi. Na forum przyjechały czołowe, włoskie przedsiębiorstwa z branży odnawialnych źródeł energii, efektywności wykorzystywania zasobów, gospodarki odpadami i ochrony środowiska naturalnego. Mam nadzieję, że białoruscy i włoscy partnerzy w czasie forum nawiążą partnerstwo inwestycyjne i omówią przyszłe perspektywiczne projekty – powiedział Stefano Bianchi.

Z kolei zastępca ministra spraw zagranicznych Jewgenij Szestakow podziękował organizatorom forum za uwagę zwróconą ku zielonej gospodarce:  Białoruś jest zobowiązana do przestrzegania zasad zielonej gospodarki. W grudniu 2016 roku został zatwierdzony Krajowy Plan Działań na Rzecz Rozwoju Zielonej Gospodarki na Białorusi do 2020 roku. W związku z wyzwaniami krajowymi i globalnymi nasze państwo definiuje ten rodzaj gospodarki jako priorytetowy. Włochy to jeden z naszych dostawców nowych technologii oraz zaawansowanego technologicznie sprzętu – wyjaśnił białoruski przedstawiciel.

Forum zorganizowane było przez włoską ambasadę na Białorusi we współpracy z Białoruską Izbą Handlową przy wsparciu włoskiej agencji rządowej, zajmująca się promocją państwa za granicą. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele struktur rządowych, kręgów gospodarczych i organizacji międzynarodowych. Podczas spotkania omówiono kierunki rozwoju gospodarek, innowacji i technologii high-tech, obecnie tak istotnych w kontekście globalnych procesów gospodarczych i rozwoju współpracy dwustronnej.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.