Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wsiądź na rower, kręć i… oczyszczaj powietrze

go rolloe

Wsiądź na rower, kręć i… oczyszczaj powietrze

Jazda na rowerze uznawana jest za jedną z najbardziej ekologicznych form transportu. Kristen Tapping, absolwentka wzornictwa przemysłowego, stworzyła projekt, który sprawi, że poruszanie się rowerem przyniesie jeszcze więcej korzyści dla środowiska. Jak to możliwe?

BANER MOBILEB1
Reklama

Oczyszczone kilometry

Kristen Tapping jest autorką projektu Rolloe Roll Off Emissions, w skrócie GoRolloe. To pozornie zwykłe koło, które zostało przekształcone w oczyszczacz powietrza. Schemat jego działania jest prosty. Zasysa zanieczyszczone powietrze, odfiltrowuje zanieczyszczenia, a następnie uwalnia czyste powietrze. Im szybciej rowerzysta kręci, tym więcej powietrza wciąga i odfiltrowuje. Urządzenie montuje się do koła i gotowe.

Rolloe wciąga 0,665 m³ powietrza na przejechany kilometr. A 13 600 rowerów wchodzących  w skład londyńskiego system wynajmu pokonuje średnio 134 448 km dziennie. Gdyby każdy z tych rowerów miał zainstalowany jeden Rolloe filtrowałby 79.865 m³ powietrza dziennie, czyli cztery razy więcej niż Trafalgar Square [plac w centralnym Londynie] wyjaśnia Kristen Tapping w wywiadzie dla Red Bull.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Jazda w miejskiej dżungli

Pomysł na projekt zrodził się w głowie Kristen, kiedy sama jeździła rowerem po ulicach Londynu. Doświadczyła wówczas, jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze w mieście.  Wprawdzie w przestrzeni miejskiej spotykamy różnego rodzaju oczyszczacze powietrza, ale są one zlokalizowane głównie w parkach czy miejscach, gdzie ludzie odpoczywają. A co z tymi, którzy codziennie pokonują drogę do pracy czy szkoły w ruchu ulicznym? Dlatego jej projekt jest tak potrzebny. Rowerzysta, poruszając się po najbardziej ruchliwych i zanieczyszczanych ulicach i używając siły własnych mięśni, oczyszcza powietrze. To proste rozwiązanie na jeden z palących problemów.

Od pilotażu do wprowadzenia w życie

Projekt jest obecnie w trakcie testowania przez inżynierów. Testy pilotażowe z partnerami komercyjnymi mają trwać do jesieni 2021 roku. Natomiast wprowadzenie produktu na rynek jest zaplanowane do lata 2022. Kristen pracuje ciągle nad udoskonaleniem i zoptymalizowaniem projektu głównie pod względem czynników zewnętrznych, m.in.: wyborem materiałów odpornych na warunki atmosferyczne.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

– Staramy się używać wyłącznie naturalnych, biodegradowalnych filtrów, które można kompostować lub rozdrabniać i ponownie wykorzystać w sektorach izolacji i opakowań – tłumaczy nam Kristen Tapping.

W związku z tym, że cząsteczki zanieczyszczeń różnią się między sobą i przez wiele materiałów po prostu przechodzą, GoRolloe musi zostać wyposażony w wiele filtrów.

– Bardzo chcielibyśmy współpracować z organami rządowymi i firmami rowerowymi, więc skontaktuj się z nami w sprawie potencjalnego partnerstwa – dodaje Kristen.

źródło: gorolloe.com, kristentapping.com, redbull.com, fot. facebook

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.