Jak wybrać wykonawcę instalacji fotowoltaicznej?

Stale rosnące koszty energii elektrycznej oraz powszechna dostępność „domowych” generatorów prądu (szczególnie ogniw fotowoltaicznych), powoduje, że coraz szersze grono osób zastanawia się nad rozpoczęciem produkcji energii elektrycznej na własne potrzeby. Poniżej kilka podstawowych kroków, które pomogą Ci w optymalnym doborze wykonawcy takiej instalacji.

1. Oszacuj średnioroczną produkcję energii elektrycznej

Pierwszym krokiem jest znalezienie informacji na temat średniorocznego zapotrzebowania na energię elektryczną w Twoim domu. To jest punkt wyjścia dla dalszych działań. Najłatwiej zużycie energii elektrycznej odszukać na fakturach jakie regularnie otrzymujemy od sprzedawcy energii. Taką wartość można także odczytać w bardziej zaawansowanych licznikach energii lub w aplikacjach udostępnianych przez operatorów sieci (np.”Mój licznik” Energa-Operator S.A.).

Fotowoltaika od Columbus Energy

2. Przygotuj zapytanie ofertowe

Poza średniorocznym zużyciem energii elektrycznej (najlepiej w rozbiciu na miesiące), warto przygotować rysunki z wymiarami naszego dachu, rodzajem pokrycia oraz schemat instalacji elektrycznej. Pomocne mogę się także okazać zdjęcia, przedstawiające dach i okolicę naszego domu (np. wysokie drzewa powodujące cień). Te wszystkie informacje zdecydowanie ułatwią i przyspieszą optymalny dobór instalacji OZE.

3. Wyszukaj potencjalnych wykonawców Twojej instalacji

Najłatwiej i najszybciej jest przeszukać dostępne bazy firm specjalizujące się w tematyce OZE. Przykładem może być portal Odnawialne-Firmy.pl z listą prawie 200 firm zajmujących się energetyką odnawialną – www.odnawialne-firmy.pl/katalog/kategoria/432/energetyka-sloneczna. Sugerujemy wyselekcjonować instalatorów znajdujących się w najbliższej okolicy naszego domu, to znacznie zmniejszy koszty ewentualnych dojazdów. Warto też sprawdzić dotychczasowe opinie, referencję oraz posiadanie certyfikatów UDT, które są potwierdzeniem wiedzy i umiejętności danego wykonawcy.

4. Wysyłka zapytań i analiza ofert

Do kilku wyselekcjonowanych instalatorów wysyłamy zapytania ofertowe z przygotowaną wcześniej dokumentacją. Najczęściej, opracowanie dedykowanej oferty będzie wymagało wizji lokalnej, aby sprawdzić potencjalne trudności i oszacować . Cena na ogół jest głównym kryterium wyboru, jednak warto też wziąć pod uwagę także inne aspekty oferty typu gwarancja, przeglądy, pochodzenie i marka oferowanego sprzętu. Jeśli podjęliśmy już decyzję o wyborze, przed rozpoczęciem prac i wpłaceniem zaliczki, trzeba dokładnie przeanalizować umowę z wykonawcą