Kilka zasad eco-drivingu

Eco-driving to w najprostszym tłumaczeniu ekonomiczna jazda, czyli takie prowadzenie samochodu, które powoduje jak najmniejsze spalanie paliwa, co znacznie obniża koszty utrzymania.

Większość kierowców nie zdaje sobie sprawy z tego, ile pieniędzy można zaoszczędzić zmieniając złe nawyki i styl jazdy, które niekiedy wynikają z niewiedzy kierowcy oraz jego nieznajomości tematu. Poniżej kilka podstawowych zasad eco-drivingu, które warto wprowadzić w życie, żeby nie tylko zaoszczędzić, ale również żeby stać się bezpieczniejszymi kierowcami.

Fotowoltaika od Columbus Energy
  1. Unikaj jazdy na wysokich obrotach, ponieważ mniejsza prędkość obrotowa silnika, to mniejsze zużycie paliwa. Ponadto obniża poziom hałasu oraz emisji szkodliwych substancji.
  2. Nie rozgrzewaj silnika przed ruszeniem, ponieważ obecnie produkowane samochody są gotowe do jazdy od razu po przekręceniu kluczyka.
  3. Wyłączaj silnik podczas postojów, na przykład w trakcie stania przed przejazdem kolejowym. Niektóre miasta wprowadziły informacje, ile będzie palić się czerwone światło, w trakcie którego można wyłączyć silnik.
  4. Uważnie obserwuj co się dzieje na drodze, nie dojeżdżaj rozpędzony do czerwonych świateł. Wciskanie hamulca, a następnie gwałtowne ruszanie to pewniak częstych wizyt na stacjach benzynowych.
  5. Trzymaj stałą prędkość, ponieważ raptowne i długotrwałe przyśpieszanie wiąże się z niepotrzebnym zużyciem paliwa. Jeżeli korzystasz z dróg szybkiego ruchu – staraj się korzystać z tempomatu.
  6. Kontroluj ciśnienie w oponach. Jeżeli jest niskie, to prowadzi do odkształcania się opon, ponadto większe opory toczenia zwiększają zużycie paliwa nawet o 10%.
  7. Zwróć uwagę na to co niepotrzebnego przewozisz w aucie. Zbędne kilogramy w samochodzie nie są przyjacielem eco-kierowcy.
  8. Unikaj dodatkowego oporu powietrza, który spowodowany jest bagażnikiem na dachu. W zależności od stylu jazdy, zużycie paliwa z zamontowanym bagażnikiem jest o 20% większe.
  9. Dopasuj styl jazdy do warunków jakie panują na drodze. Korzystając z drogi, na której ciągle pokonujesz wzniesienia, staraj się, żeby auto w momencie zjazdu miało taką prędkość, dzięki której przed kolejnym podjazdem będzie miało najlepszy rozpęd. Zmniejszasz pracę silnika, tym samym zwiększając ekonomię.
  10. Używaj klimatyzacji z głową. Korzystanie z klimatyzacji rozkręconej na maksymalny poziom to większe spalanie nawet o 2 litry na 100 kilometrów! Warto zaznaczyć, że klimatyzacja bardzo często prowadzi do przeziębienia, jeżeli temperatura w samochodzie jest mniejsza o 6 stopni niż ta na zewnątrz.

Mało osób zwraca uwagę na swój styl jazdy, który niekiedy daleko odbiega od eco-drivingu. Nieuzasadnione koszty możemy wyeliminować dzięki aplikacji Finder Online do monitoringu gps pojazdów. Warto zmienić swoje nawyki, ponieważ można tym samym zaoszczędzić na wizytach na stacjach paliw. Fakt, taka jazda wymaga większej wprawy, ale wszystkiego można się nauczyć. Warto dodać, że obecnie starając się o prawo jazdy egzaminatorzy sprawdzają, czy kursanci potrafią jeździć zgodnie z zasadami eco-drivingu. Ma to bezpośredni związek z dyrektywą unijną, w której jest zapis o kierowaniu pojazdem podczas egzaminu praktycznego w sposób bezpieczny, sprawny i energooszczędny.

Źródło: Finder S.A. – Lokalizowanie GPS