Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zbiornik Świnna Poręba – czyli lepiej późno niż wcale

Zbiornik Świnna Poręba – czyli lepiej późno niż wcale

Na terenach gmin Mucharz, Stryszów i Zembrzyce powstał obiekt, który zasługuje na szerszą uwagę. Zbiornik Wodny w Świnnej Porębie to inwestycja, która zapiszę się nie tylko w historii Polski, ale również zapewne przejdzie do annałów europejskich ze względu na czas, jaki potrzebowano, aby tę hydrotechniczną inwestycję ukończyć.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Ponad 30 lat upłynęło od wbicia pierwszej łopaty do chwili kiedy władze lokalne ogłosiły zakończenie budowy zbiornika. Specjalnie dla portalu Świat OZE, o zaporze w Świnnej Porębie opowiada Konrad Myślik z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Nie znęcajmy się już jednak nad tempem prowadzonych prac budowlanych. Problemy społeczno-ekonomiczne przełomu lat 80 i 90 zapewne zdecydowały o tempie prowadzonych prac. Najważniejszym aspektem, który góruje nad wszelkimi potknięciami związanymi z budową, są korzyści, które zostaną osiągnięte dzięki uruchomieniu zalewu, którego konieczność powstania widział już w latach dwudziestych XX wieku sam Gabriel Narutowicz, znany z wielu badań i analiz dotyczących wyboru przekrojów piętrzenia dla głównych karpackich dopływów Wisły w tym Soły, Skawy, Raby i Dunajca. Głównym zadaniem zbiornika są funkcje przeciwpowodziowe ze znaczącym wpływem na ochronę doliny Skawy, doliny Wisły poniżej ujścia Skawy i na ochronę Krakowa. Dzięki retencji wód Skawy możliwe jest obniżenie fali powodziowej w kulminacyjnym momencie na terenie Krakowa o 40 cm. Warto również zwrócić uwagę na inne pozytywne skutki, jakie niesie za sobą eksploatacja zbiornika.

Ochronne oddziaływanie na skutki suszy i ochrona biosfery wód Skawy to kolejna ważna korzyść, jaka wynika z istnienia już czynnego zbiornika. Innym bardzo istotnym elementem są korzyści energetyczne, ponieważ przy tworzeniu zapory przewidziano również montaż turbin wodnych o mocy 4 MW. Ostatnią częścią układanki o nazwie Zbiornik w Świnnej Porębie jest jego oddziaływanie na rozwój regionalny oraz wykorzystanie rekreacyjne.

Nie trzeba być zbyt przenikliwym, aby domyślić się, że w okolicach zbiornika w niedługim czasie powstanie niezliczona ilość miejsc noclegowych, restauracji a co za tym idzie nowych miejsc pracy. Przykład Soliny jest potwierdzeniem na to, że nie tylko okoliczni mieszkańcy odczują pozytywne skutki sąsiedztwa ze zbiornikiem. Będzie on również wpływał pozytywnie w regionie Małopolski i woj. śląskiego.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.