Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zginany panel fotowoltaiczny z półprzewodnikiem kwantowym opracowany przez polską rodzinę

Zginany panel fotowoltaiczny z półprzewodnikiem kwantowym opracowany przez polską rodzinę

Zginany panel fotowoltaiczny z półprzewodnikiem kwantowym opracowany przez polską rodzinę

Rodzinna firma Luminos Zielona Energia zaprezentowała właśnie zginany panel fotowoltaiczny, który zamiast wafla krzemowego opiera się na półprzewodniku kwantowym. Na czym polega ta technologia?

Reklama

Zginany panel fotowoltaiczny

Luminos Zielona Energia to rodzinny biznes prowadzony przez ojca Jacka Grzesiaka i jego synów – Marcela i Kornela. Za projekt zginanego panelu fotowoltaicznego o grubości do 1 milimetra Jacek Grzesiak odebrał wyróżnienie i nagrodę 150 000 zł w konkursie grantowym banku ING. 

Firma wciąż rozwija i udoskonala swoją technologię. Założyciele Luminos Zielona Energia sami skonstruowali system kropek kwantowych i oparty na swoim rozwiązaniu panel fotowoltaiczny bez wafla krzemowego (płytki krzemowej).

Wykonaliśmy to samodzielnie jako zespół rodzinny, czyli z udziałem Marcela Grzesiaka, Kornela Grzesiaka, Jacka Grzesiaka, a koordynatorem projektu jest Katarzyna Grzesiak  – twierdzą przedstawiciele Luminos Zielona Energia.

Zobacz też: Ojciec i synowie tworzą przełomowe technologie OZE – zginane panele i nowe bryły fotowoltaiczne

Podstawą fotowoltaiki nowej generacji jest półprzewodnik kwantowy. Luminos nie chce zdradzać wszystkich swoich sekretów, wiemy jednak nieco na temat działania samej technologii.

Fotowoltaika nowej generacji

Jak twierdzi Luminos Zielona Energia, sprawność ich zginanego panelu fotowoltaicznego jest od 15 do 20% większa niż zwykłych paneli krzemowych. Firma opracowała ponadto własny klej, który ułatwia aplikację paneli m.in. bezpośrednio na prostopadłej ścianie. Możliwe jest także zastosowanie panelu na blachach oraz blachodachówkach.

Fotowoltaika nowej generacji pokonuje ograniczenia związane z łamliwością wafla krzemowego. Jednolita powierzchnia ogniwa, którego podstawą jest półprzewodnik kwantowy, składa się z cząstek, które komunikują się ze sobą bez podziału na osobne moduły.

Proces budowania ogniwa półprzewodnikowego kwantowego fotowoltaicznego oraz prace badawcze to czas 3 lat. Nadal udoskonalamy i uzupełniamy nasze rozwiązanie komentuje Jacek Grzesiak z Luminos Green Energy.

Brak konieczności zakupu i obróbki wafla krzemowego ogranicza koszty produkcji zginanego panelu. Luminos twierdzi, że ich technologia obniżyła koszt produkcji kropek kwantowych do 2% w porównaniu do rozwiązań tego typu dostępnych na rynku. Zwykle koszt ten waha się w okolicach 80 euro za 1 mg – polscy naukowcy wytwarzają 100 g materiału już za 3 euro.

Co więcej, testy wykazały, że bardzo cienki panel o grubości 1 mm dobrze znosi wysokie temperatury. Na osiąganą sprawność nie ma wpływu działanie w nawet 65-70°C. Półprzewodnik ma ponadto właściwości kumulowania energii, a sam panel wykorzystuje energię cieplną. Gdyby tego było mało, panel zaczyna pracę około półtorej godziny wcześniej i kończy działanie około dwóch godzin później w porównaniu do standardowych ogniw fotowoltaicznych. 

Zbyt piękne, żeby było prawdziwe? A jednak to prawda. Luminos Zielona Energia dąży do komercjalizacji swojego rozwiązania.

Nasza obecna polityka komercjalizacji produktu oparta jest na prowadzeniu  negocjacji z kontrahentami z USA, Arabii Saudyjskiej, Japonii oraz z Unii Europejskiej.  

Pracujemy nad zbudowaniem panelu fotowoltaicznego kompozytowego o grubości 1 mm składającego się z jednego ogniwa fotowoltaicznego na całej powierzchni panelu słonecznego, bez podziału na komórki fotowoltaiczne. Dzięki temu osiągniemy  progres w uzysku energii i doskonałą wydajność przy niskim promieniowaniu słonecznym.

Udoskonalamy także hybrydowy system zamiany ciepła z nagrzewającego się panelu PV na energię. Uzyskamy 99% pokrycia panelu słonecznego  półprzewodnikowym ogniwem kwantowym zachowując bardzo małą wagę i pełną elastycznośćtwierdzi Jacek Grzesiak z Luminos Zielona Energia.

Zginany panel fotowoltaiczny to jednak nie jedyny wynalazek rodzinnego biznesu z branży PV.

Kraken i inne nietypowe panele fotowoltaiczne

Firma Luminos Green Energy opracowała panel fotowoltaiczny wsparty nową formą geometryczną. Multi 3-Sided Cube to wielokrotna kostka 3-stronna, z soczewką kwantową objętą ochroną patentową.

Zespół panelu fotowoltaicznego składa się z zestawu zwierciadeł sferycznych o kształtach wklęsłych i wypukłych, co sprawia, że panel jest zarówno deflektorem (zmienia kierunek przepływu promieni), jak i soczewką skupiającą. Jedno ogniwo ma kształt kwadratu (rombu) o wszystkich bokach tej samej długości i łączy się z bokami kolejnych kwadratów w ten sposób budując całość panelu PV.

Dzięki rozwiązaniu przeniesienia energii za pomocą soczewki nie ma konieczności stosowania wafla krzemowego (płytki krzemowej) w postaci płaskiej, ciętej formy kwadratowej. Otwiera to nową perspektywę w fotowoltaice krzemowej, a także nowe możliwości w systemach hybrydowych – krzem i perowskit.

Perowskity to nowa klasa materiałów wysoce wydajnych ogniw słonecznych. Polska firma Saule Technologies opublikowała nowy artykuł prezentujący możliwości tej technologii.

źródło i zdj. główne: Luminos Zielona Energia

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.