1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zielona energia dla biznesu. Już w kwietniu największe wydarzenie o rynku cPPA w Polsce – Konferencja RE-Source Poland Hub

Zielona energia dla biznesu. Już w kwietniu największe wydarzenie o rynku cPPA w Polsce – Konferencja RE-Source Poland Hub

Umowy cPPA na zakup zielonej energii zawierane między odbiorcami a wytwórcami energii z OZE, z roku na rok zyskują na popularności, a liczba podpisanych kontraktów systematycznie rośnie. Dane za 2023 rok pokazują, że w Europie doszło do przekroczenia magicznej granicy 10 GW mocy zainstalowanej źródeł OZE w zawartych umowach cPPA. Stanowi to 40% wzrost w stosunku do 2022 roku.  Jak na tym tle prezentuje się Polska? Z jakich powodów polscy przedsiębiorcy kontraktują zieloną energię? O tym i o wielu innych aspektach związanych z funkcjonowaniem polskiego oraz europejskiego rynku cPPA będziemy rozmawiać w trakcie konferencji „Zielona Energia dla Biznesu” Re-Source Poland Hub, która odbędzie się 24-25 kwietnia 2024 roku w MCK w Katowicach. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Wzrasta moc OZE

W ostatnich latach rośnie zapotrzebowanie wśród odbiorców biznesowych na zieloną energię. Kontrakty cPPA zaspokajają tę potrzebę i od kilku lat przeżywają dynamiczny rozwój. Z danych zebranych przez RE-Source Poland Hub wynika, że w okresie od początku 2018 do października 2023 roku w Polsce podpisano ok. 63 umów cPPA. Zwiększa się również całkowity wolumen energii w zawieranych umowach – wynosi on już ok. 5,2 TWh/rok. Stanowi to kilka procent zapotrzebowania na energię elektryczną w kraju. 

Nowa lokalizacja konferencji

Umowy cPPA są coraz częściej wybierane przez firmy prowadzące działalność produkcyjną na terenie Polski. W trakcie konferencji zostaną omówione kluczowe trendy europejskie oraz wyzwania, jakie stoją na drodze do zawierania kontraktów cPPA. W panelach dyskusyjnych wezmą udział przedstawiciele firm, które podpisały już umowę cPPA, którzy opowiedzą o swoich doświadczeniach w zawieraniu umowy oraz jak cPPA wpisują się w strategię biznesową ich firm. Uczestnicy konferencji poznają kulisy negocjacji takiej umowy na linii odbiorca – wytwórca energii z OZE.

 – Zapraszamy na doroczną konferencję RE-Source Poland Hub, która tym razem odbędzie się w nowym miejscu oraz w zupełnie nowej formule. Zmieniamy lokalizację wydarzenia i przenosimy się do Katowic do Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Dlaczego Katowice? Śląsk to najbardziej uprzemysłowiony region Polski z ogromnym potencjałem biznesowo-inwestycyjnym. Polski przemysł potrzebuje energii z odnawialnych źródeł energii, a wytwórcy energii z OZE chcą rozmawiać z przedsiębiorstwami, które już korzystają albo mają zamiar korzystać z zielonej energii. Chcemy, by Katowice stały się w tym okresie platformą współpracy i wymiany myśli dotyczących kierunków wykorzystania zielonej energii przez polskich przedsiębiorców – mówi Szymon Kowalski, Wiceprezes Fundacji RE-Source Poland Hub.

Rosnący potencjał umów cPPA

Potencjał umów cPPA został zauważony nie tylko przez sektor prywatny, ale również instytucje UE i wykorzystany w reformie rynku Electricity Market Design (EMD). W nowej wizji rynku umowy cPPA stanowią jeden z najistotniejszych instrumentów o długoterminowym charakterze, który ma chronić odbiorców energii elektrycznej przed wahaniami cen na rynkach krótkoterminowych.

Tegoroczna edycja konferencji – program

Jak co roku uczestnicy konferencji mogą liczyć na dużą dawkę merytorycznej wiedzy w zakresie umów na zakup zielonej energii (corporate power purchase agreement) oraz polskiego sektora OZE prezentowanej w formie eksperckich paneli i praktycznych warsztatów. W tym roku poszerzamy formułę konferencji i możecie spodziewać się tematów związanych m.in. z ESG, linią bezpośrednią, zazielenianiem łańcucha dostaw, prawem UE, finansowaniem projektów OZE, dekarbonizacją przemysłu, gospodarką obiegu zamkniętego oraz wiele innych.

Ponadto w ramach tegorocznej edycji formuła zostanie poszerzona o dyskusję na temat procesu odbudowy Ukrainy i tego jak polski sektor OZE może się zaangażować w ten proces, a także przyjrzeć się możliwościom inwestycyjnym na rynku czeskim oraz słowackim. Kolejną nowością będą warsztaty dedykowane samorządom, pokazujące jak JST mogą zawierać umowy cPPA.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, również i tym razem uczestnicy mogą liczyć na bezpośredni kontakt z ekspertami z sektora prywatnego, instytucji rządowych oraz władz samorządowych, a także możliwość nawiązania relacji biznesowych z polskimi oraz zagranicznymi firmami. 

Wydarzenie jest bezpłatne dla odbiorców energii elektrycznej – wystarczy rejestracja, aby poznać najnowsze trendy branży OZE i nawiązać perspektywiczne kontakty biznesowe w trakcie networkingu oraz spotkań B2B. Odbiorcy będą mogli również wziąć udział w bezpłatnych warsztatach prezentujących, w jaki sposób wybrać model biznesowy kontraktowania zielonej energii przy uwzględnieniu profilu zużycia własnej firmy. W tym zakresie chętni przedsiębiorcy będą mogli bezpłatnie uzyskać szczegółową analizę dostosowaną do potrzeb konkretnej firmy.    

Zarejestruj się już teraz! https://konferencjaresource.pl/

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.