Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

10.07: Dzień Nikoli Tesli

10.07: Dzień Nikoli Tesli

Nikola Tesla, o którym mówiono „władca piorunów”, znalazł praktyczne zastosowanie dla prądu przemiennego. Ten inżynier serbskiego pochodzenia żył na przełomie XIX i XX wieku, a jego wynalazki to podstawa dzisiejszej, nowoczesnej technologii. Dziś z inicjatywy Towarzystwa Pamięci Tesli obchodzimy jego dzień.

Reklama

tesla edison

Wśród najważniejszych wynalazków Nikola Tesli wypadałoby wymienić: radio, silnik elektryczny, dynamo rowerowe, baterię słoneczną, prądnicę prądu przemiennego, turbinę talerzową i tzw. transformator Tesli.  Część z nich to urządzenia, które w praktyczny sposób wykorzystują lub wytwarzają prąd przemienny. Zastosowanie go w praktyce uważane jest za największy sukces Tesli, z którym stale konkurował Thomas Edison uznający jedynie prąd stały za przydatny w technologii.

radio nikola tesla

Wykorzystanie prądu przemiennego w praktyce zaczęło się od jednego z kluczowych wynalazków Tesli – wielofazowego silnika elektrycznego.  Silnik wprowadzany był w ruch za pomocą efektu wirującego pola magnetycznego, które powstawało na bazie właściwości prądu przemiennego. Z czasem okazało się, że to rozwiązanie jest dużo bardziej efektywne i mniej awaryjne niż w przypadku zastosowania prądu stałego, jak proponował Edison. Ponadto prąd przemienny umożliwiał przesyłanie energii na duże odległości.

Jak mówił sam Tesla: „Energia elektryczna jest wszechobecna w nieograniczonych ilościach i może zasilać maszynerię świata bez potrzeby węgla, gazu czy innych paliw”,  a ludzie muszą nauczyć się wytwarzać ją bez wykorzystania surowców. Dlatego wynalazł pierwszą baterię słoneczną – inspirację do rozwoju fotowoltaiki. Jego bezprzewodowy transformator rezonansowy przesyłał energię elektryczną na niewielkie odległości. Na swoich pokazach zdumiewał publiczność, zapalając za jego pomocą żarówki niepodłączone do żadnej sieci elektrycznej. Działo się to dzięki silnemu polu elektromagnetycznemu. Dziś z tego wynalazku korzystają ładowarki bezprzewodowe.

łódź tesli

Tesla przyczynił się również do rozwoju radiotechniki i zdalnego sterowania urządzeniami za sprawą prądów szybkozmiennych. W 1898 roku opatentował zdalnie sterowany model łodzi, którą dało się sterować za pomocą oddzielnego pulpitu z nadajnikiem. W ten sposób wynalazca wyeliminował słabe ogniwo tego typu rozwiązań, czyli połączenie przewodowe. Dzięki temu dziś możemy korzystać np. z zdalnie sterowanych dronów.

Tesla zajmował się głównie elektrycznością. Wiele wysiłku poświęcił na rzecz eksperymentów z różnymi metodami jej wytwarzana i dystrybucji. Uważał, że: „nim miną pokolenia, maszyny zaopatrywane będą w moc, którą da się uzyskać z dowolnego miejsca wszechświata… Czy będzie to energia statyczna, czy kinetyczna? Jeśli statyczna, na próżno żywimy nadzieję. Jeśli kinetyczna – a wiemy z pewnością, że właśnie taka – kwestią czasu pozostaje, by człowiek podłączył urządzenia do koła zamachowego przyrody”.

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.