Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

100 najlepszych wynalazków roku 2020 według tygodnika Time

Invention

100 najlepszych wynalazków roku 2020 według tygodnika Time

Każdego roku amerykański tygodnik Time przedstawia 100 wynalazków, które czynią świat lepszym, zdrowszym i bardziej przyjaznym miejscem. Również w tym roku wyłoniono projekty, które – jak tłumaczą redaktorzy – zmieniają sposób, w jaki żyjemy, pracujemy i myślimy o granicach niemożliwego. Poznajcie laureatów tegorocznej edycji.

Reklama

Wśród wyróżnionych znalazły się wynalazki ekologiczne, zrównoważone, stworzone z myślą o naszej planecie. Wybraliśmy 5, najciekawszych naszym zdaniem, pomysłów. 

Gardyn – własna grządka w mieszkaniu

Kontakt z naturą jest potrzebny każdemu z nas, jednak mieszkając w bloku, nie zawsze możemy sobie pozwolić na własny ogródek z warzywami. Z pomocą przychodzi firma FX Rouxel, która stworzyła Gardyn – pionowy system do uprawy roślin, przeznaczony do montażu w pomieszczeniach. Możemy wybrać spośród 32 warzyw, owoców, ziół i kwiatów, które zakwitną w naszym salonie. Specjalna aplikacja monitoruje nasłonecznienie i nawodnienie gleby, oraz informuje nas, gdy zbliża się pora podlewania upraw. 

Gardyn

Sepura – łatwiejsze kompostowanie w twoim domu

Każdego roku, Amerykanie marnują prawie 40 milionów ton żywności, z czego większość ląduje w koszach na śmieci, ściekach, lub na wysypiskach. Przerażające, prawda? Takiego samego zdania był Victor Nicolov, twórca ekologicznego systemu utylizacji o nazwie Sepura. Inżynier zauważył, że dla wielu osób problemem może być nie tylko brak miejsca na kompostownik, ale i sama droga do niego, w celu wyrzucenia resztek jedzenia. W taki sposób zrodził się pomysł na Sepurę – wystarczy zrzucić jedzenie do zlewu i spłukać, a urządzenie oddzieli wodę od żywności. Odpady trafią do pojemnika neutralizującego ich zapach, którego zawartość po dłuższym czasie można wyrzucić do zbiorczego kompostownika

Sepura

Tom’s of Maine – bezproblemowa tubka na pastę

Niekiedy najmniejsze rzeczy sprawiają największe kłopoty. Tak właśnie bywa z tubkami na pastę do zębów, której odpowiednia segregacja i recykling budziły spore wątpliwości ze względu na skład – połączenie plastiku i aluminium. W opakowaniu stworzonym przez Tom’s of Maine zastosowano kilka gatunków polietylenu o dużej gęstości – tego samego, którego używa się do produkcji plastikowych butelek nadających się do odzysku. Firma macierzysta, Colgate-Palmolive, planuje szersze wdrożenie projektu do swoich marek. Swoim podejściem podzieli się z innymi producentami w nadziei, że tubki podlegające recyklingowi staną się standardem w branży. 

Toms of Maine

WEDEW – woda wszędzie

Wraz z postępującymi zmianami klimatu, woda staje się surowcem cenniejszym niż kiedykolwiek wcześniej. Zaprojektowany przez firmę Skysource WEDEW jest mobilnym generatorem, wytwarzającym wodę z często pomijanego źródła – z powietrza. Do maszyny wrzucane są materiały roślinne, takie jak zrębki, skórki owoców czy łupiny orzechów, które WEDEW podgrzewa, uwalniając przy tym parę wodną do powietrza. Następnie generator skrapla parę, wytwarzając w ten sposób świeżą wodę pitną. Cały system, obejmujący również akumulator i moduł chłodniczy, mieści się w 12-metrowym pojemniku transportowym. W 2020 roku Skysource i Światowy Program Żywności podjęły współpracę w celu umieszczenia generatora w obozie dla uchodźców w Ugandzie. 

Skysource WEDEW

CasusGrill – grilluj bez wyrzutów sumienia

Podobno w Polsce nie ma majówki bez grillowania… Spotkania z przyjaciółmi i jedzenie grillowanych potraw niewątpliwie są przyjemne i dla duszy, i dla żołądka. Jednak aluminiowe tacki, czy jednorazowe talerzyki i plastikowe sztućce nie do końca pasują do zielonego, majowego krajobrazu. Rozwiązaniem może być pomysł Carstena Nygaarda Broggera, który opracował Casus – w pełni biodegradowalny grill, złożony z tektury, bambusa i kamienia lawowego. Jak zapewnia projektant, jedzenie jest gotowe w 5 minut. Po godzinie wystarczy wyrzucić Casus do kompostownika, lub zakopać go pod ziemią. 

Przechwytywanie

Pełna lista laureatów dostępna jest tutaj

Co myślicie o wynalazkach? Macie swoich faworytów? Koniecznie podzielcie się z nami w komentarzach!

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.