100 najlepszych wynalazków roku 2020 według tygodnika Time

100 najlepszych wynalazków roku 2020 według tygodnika Time

Każdego roku amerykański tygodnik Time przedstawia 100 wynalazków, które czynią świat lepszym, zdrowszym i bardziej przyjaznym miejscem. Również w tym roku wyłoniono projekty, które – jak tłumaczą redaktorzy – zmieniają sposób, w jaki żyjemy, pracujemy i myślimy o granicach niemożliwego. Poznajcie laureatów tegorocznej edycji.

Wśród wyróżnionych znalazły się wynalazki ekologiczne, zrównoważone, stworzone z myślą o naszej planecie. Wybraliśmy 5, najciekawszych naszym zdaniem, pomysłów. 

Gardyn – własna grządka w mieszkaniu

Kontakt z naturą jest potrzebny każdemu z nas, jednak mieszkając w bloku, nie zawsze możemy sobie pozwolić na własny ogródek z warzywami. Z pomocą przychodzi firma FX Rouxel, która stworzyła Gardyn – pionowy system do uprawy roślin, przeznaczony do montażu w pomieszczeniach. Możemy wybrać spośród 32 warzyw, owoców, ziół i kwiatów, które zakwitną w naszym salonie. Specjalna aplikacja monitoruje nasłonecznienie i nawodnienie gleby, oraz informuje nas, gdy zbliża się pora podlewania upraw. 

Sepura – łatwiejsze kompostowanie w twoim domu

Każdego roku, Amerykanie marnują prawie 40 milionów ton żywności, z czego większość ląduje w koszach na śmieci, ściekach, lub na wysypiskach. Przerażające, prawda? Takiego samego zdania był Victor Nicolov, twórca ekologicznego systemu utylizacji o nazwie Sepura. Inżynier zauważył, że dla wielu osób problemem może być nie tylko brak miejsca na kompostownik, ale i sama droga do niego, w celu wyrzucenia resztek jedzenia. W taki sposób zrodził się pomysł na Sepurę – wystarczy zrzucić jedzenie do zlewu i spłukać, a urządzenie oddzieli wodę od żywności. Odpady trafią do pojemnika neutralizującego ich zapach, którego zawartość po dłuższym czasie można wyrzucić do zbiorczego kompostownika

Tom’s of Maine – bezproblemowa tubka na pastę

Niekiedy najmniejsze rzeczy sprawiają największe kłopoty. Tak właśnie bywa z tubkami na pastę do zębów, której odpowiednia segregacja i recykling budziły spore wątpliwości ze względu na skład – połączenie plastiku i aluminium. W opakowaniu stworzonym przez Tom’s of Maine zastosowano kilka gatunków polietylenu o dużej gęstości – tego samego, którego używa się do produkcji plastikowych butelek nadających się do odzysku. Firma macierzysta, Colgate-Palmolive, planuje szersze wdrożenie projektu do swoich marek. Swoim podejściem podzieli się z innymi producentami w nadziei, że tubki podlegające recyklingowi staną się standardem w branży. 

WEDEW – woda wszędzie

Wraz z postępującymi zmianami klimatu, woda staje się surowcem cenniejszym niż kiedykolwiek wcześniej. Zaprojektowany przez firmę Skysource WEDEW jest mobilnym generatorem, wytwarzającym wodę z często pomijanego źródła – z powietrza. Do maszyny wrzucane są materiały roślinne, takie jak zrębki, skórki owoców czy łupiny orzechów, które WEDEW podgrzewa, uwalniając przy tym parę wodną do powietrza. Następnie generator skrapla parę, wytwarzając w ten sposób świeżą wodę pitną. Cały system, obejmujący również akumulator i moduł chłodniczy, mieści się w 12-metrowym pojemniku transportowym. W 2020 roku Skysource i Światowy Program Żywności podjęły współpracę w celu umieszczenia generatora w obozie dla uchodźców w Ugandzie. 

CasusGrill – grilluj bez wyrzutów sumienia

Podobno w Polsce nie ma majówki bez grillowania… Spotkania z przyjaciółmi i jedzenie grillowanych potraw niewątpliwie są przyjemne i dla duszy, i dla żołądka. Jednak aluminiowe tacki, czy jednorazowe talerzyki i plastikowe sztućce nie do końca pasują do zielonego, majowego krajobrazu. Rozwiązaniem może być pomysł Carstena Nygaarda Broggera, który opracował Casus – w pełni biodegradowalny grill, złożony z tektury, bambusa i kamienia lawowego. Jak zapewnia projektant, jedzenie jest gotowe w 5 minut. Po godzinie wystarczy wyrzucić Casus do kompostownika, lub zakopać go pod ziemią. 

Pełna lista laureatów dostępna jest tutaj

Co myślicie o wynalazkach? Macie swoich faworytów? Koniecznie podzielcie się z nami w komentarzach!