Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

1000 drzew na centrum handlowym w Szanghaju budzi kontrowersje. Czy to jest ekologiczne?

1000 drzew na centrum handlowym w Szanghaju budzi kontrowersje. Czy to jest ekologiczne?

W grudniu 2021 roku odbyła się premiera centrum handlowego w Szanghaju, na którym na specjalnych kolumnach, posadzono 1000 drzew. Budynek jest oryginalny i robi wrażenie, ale czy… jest ekologiczny? Zobacz wady i zalety tego projektu.

Reklama

1000 drzew na centrum handlowym w Szanghaju

Dziewięciopiętrowy budynek został zaprojektowany tak, żeby przypominać porośniętą lasem górę.

8a2acd3c6ae24357b83e92fbff0c5b34
W budynku znajduje się 62 706 m2 powierzchni handlowej, 113 sklepów i 63 punkty gastronomiczne, źródło: sohu.com

Film umożliwiający wirtualne zwiedzanie kompleksu:

– “1000 drzew” jest inspirowane ideą przekształcania miast w przestrzenie społeczne powiedział architekt centrum handlowego, Thomas Heatherwick.

ok
W całym kompleksie znalazło się także 250 tys. roślin, źródło: sohu.com

Konstrukcję kompleksu handlowego zbudowano z siatki betonowych słupów ustawionych pod kątem 45 stopni do rzeki. Każda z kolumn zwieńczona jest donicą, która zawiera mieszankę drzew, krzewów i roślin wiszących.

ok 3
Widok na centurm handlowe od ulicy, źródło: sohu.com

Galeria robi wrażenie, ale czy ten budynek jest ekologiczny? Już sam fakt, że drzewa mają ozdabiać centrum handlowe, które pełne jest produktów pochodzących z nieekologicznej produkcji, może wzbudzać kontrowersje. Ale to nie wszystko.

Kontrowersje

Inwestorzy z Szanghaju nadal wydają się myśleć, że potrzebują więcej centrów handlowych, chociaż metropolia jest ich pełna. Drzewa w zasadzie nie tworzą spójnego ekosystemu. Pozostają oddzielone, przez co ich funkcja jest w zasadzie dekoracyjna.

Można zatem postawić temu projektowi zarzut o tzw. greenwashing – oznacza to, że obecność drzew w takiej postaci nie ma znaczących zalet dla środowiska naturalnego i ma na celu przykrycie prawdziwego celu powstania budynku, jakim jest napędzanie konsumpcji.

Chociaż nieetyczne działanie nie musiało być intencją autora, to pewne wątpliwości mogą okazać się uzasadnione.

– Emisje dwutlenku węgla budynku (m.in. z produkcji betonowych kolumn) przewyższają korzyści dla środowiska naturalnego – komentował projekt Philip Oldfield, profesor architekutry z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Australii.

– Istnieje tendencja do myślenia, że ​​zieleń powinna służyć wyłącznie środowisku pod względem emisji gazów cieplarnianych – to są korzyści – ale jednym z ważnych powodów, dla których zdecydowaliśmy się na drzewa w tym projekcie, jest zaangażowanie emocjonalne w przestrzeń i chęć jej “uczłowieczenia” – odpierał zarzuty w wywiadzie dla dezeen.com Heatherwick.

Nie wszystkich zachwyciła wizja Heatherwicka. Jednak według twórcy, to dobrze, że projekt wzbudza emocje i prowokuje do dyskusji.

Jedna z osób komentujących zdjęcie w Internecie napisała:

1000 drzew pozostawia mnie skonfudowanego: czy chodzi o szare tarasy? Czy chodzi o kolumny? Czy chodzi o drzewa? Hierarchia i porządek – w przeciwieństwie do innych projektów Heatherwick – nie są tu od razu widoczne.

Samopoczucie zwiedzającym może poprawić jednak fakt, że w całym budynku rozmieszczono szereg dzieł sztuki, których kuratorem był francuski artysta Paul Dezio. Szesnastu artystom zlecono stworzenie prac, w tym 40-metrowego muralu w szybie windy. Od strony ulicy galeria handlowa została ozdobiona sztuką uliczną.

c56299f7f97546979cef7f5b8a48d0f1
Do dobrych stron projektu na pewno zaliczyć można projekty artystyczne, których pełen jest cały obiekt, źródło: sohu.com

Chcesz zobaczyć więcej imponującej architektury, która łączy naturę i sztukę? Zobacz artykuł:

źródło: sohu.com/a/508772071_120670542, baidu.com, dezeen.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.