W 2017 roku wiatraki wyprodukowały na Litwie rekordową ilość energii

Jak informuje portal The Baltic Course, elektrownie wiatrowe na terytorium Litwy wyprodukowały rekordową ilość energii elektrycznej w tym kraju. Wielkość produkcji w ciągu roku wzrosła o prawie 20 procent, do 1,3 TWh. Dane opublikowało Litewskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

Tak jak przewidywaliśmy, produkcja energii elektrycznej w elektrowniach wiatrowych z zeszłym roku przekroczyła 1,3 TWh. Czwarty kwartał 2017 roku wyróżnił się wyjątkowo wietrzną pogodą, co pozwoliło elektrowniom wiatrowym lepiej wykorzystać swój potencjał i osiągnąć lepsze rezultaty” – powiedział dyrektor litewskiego stowarzyszenia, Ajstis Radawiczjus.

Według przedstawicieli litewskiej organizacji wydajność nowych elektrowni wiatrowych zbudowanych w 2016 roku miała znaczący wpływ na wyniki generacji energii w 2017 roku. Już w pierwszej połowie 2017 roku farmy wiatrowe wygenerowały połowę energii elektrycznej na Litwie. W porównaniu do analogicznego okresu w 2016 roku jest to wzrost o prawie 40 procent, do poziomu 633 GWh.

Litewskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej informuje także o stopniowym spadku wysokości taryf na energię OZE, co oznacza, że energetyka odnawialna jest coraz bardziej opłacalna.

Zaktualizowana przez Litwę krajowa strategia energetyczna zakłada produkcję OZE w wysokości 30 procent do 2020 roku, 45 procent do 2030 roku oraz 80 procent do 2050 roku. Już w 2016 roku udział OZE w miksie energetycznym Litwy wynosił 18,9 procent.

Obecnie na Litwie funkcjonuje dwadzieścia jeden farm wiatrowych o łącznej mocy 209 MWh.

Źródła: Litewskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, Baltic Course

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Pasażerskie loty w Norwegii będą obsługiwane przez elektryczne awionetki

Następny artykuł

Brytyjskie OZE bez napędu

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,